R.I.P. JACK!

JB

Velice smutná zpráva přišla v pondělí 19.5. z australského Gold Coastu. Ve věku 88 let tam zemřela legenda motosportu, trojnásobný mistr světa Formule 1, Jack Brabham.

Jack Brabham se narodil 2.dubna 1926. Od mládí ho zajímala rychlost a tak vystudoval letecké inženýrství. V roce 1955 se vrhnul do víru Formule 1, ve stáji Cooper. Z relativně neznámé značky udělal světovou extratřídu a dvakrát s ní (1959, 1960) vyhrál titul mistra světa. Poté se rozhodl pro radikální řez a založil si vlastní stáj F1, která nesla jeho jméno. A v roce 1966 se s ní stal, jako dosud jediný jezdec v roli majitele stáje, mistrem světa. O rok později ukázal i své vysoké morální kvality – i v následujícím roce 1967 byla stáj Brabham nejlepší v šampionátu a získala titul. Sám Brabham ale odmítl použít stájovou režii, přestože byl majitelem stáje a obhájcem titulu, a nechal zvítězit Denise Hulma. Tímto rokem skončily Brabhamovy osobní úspěchy ve formuli 1.

Jeho stáj však byla nadále velice úspěšná a sám Jack v roli manažera stáje přivedl do F1 kupříkladu takovou legendu, jako byl Jochen Rindt.

V roce 1973 jeho stál odkoupil Bernie Ecclestone, který ji ještě podvakráte přivedl k titulu mistra světa, když byl za volantem Nelson Piquet, a to v letech 1981 a 1983.

Jack Brabham se dál věnoval závodění, zejména v historických automobilech, a to až do roku 2004. Zůstal též aktivní v pozadí motoristického sportu.
Brabham byl dvakrát ženatý, s první manželkou Betty měl tři syny, Geoffa, Garyho a Davida, kteří se všichni sami věnovali motoristickému sportu. V roce 1995, rok po rozvodu, se oženil se svou druhou ženou Margaret.
Zemřel v pondělí 19.5.2014 jako nejstarší žijící mistr světa Formule 1.
Tak ať vám to tam v tom nebi jezdí, MISTŘE!!!

21.05.2014 | patří do: MOTO

Comments Closed