Sportovisko

podkopna3

V rámci akce „S ROCK MAXEM TO DÁŠ“ jsme se rozhodli podpořit začínající sportovce amatéry a vrháme se do tělocvičen! Tedy zatím spíš teoreticky rozebíráme, jak, kde a proč sportovat. Pro podobně laděné nadšence nabízíme možnost zapojit se a přidat se k nám! Moderátor Filip Bartek podnikl super cyklotour, redaktorka Marcela Malúšová si s vámi ráda zaběhá, další moderátorky se zejména chystají řádně si zatančit a v plánech je spousta dalších aktivit. Sledujte vysílání ROCK MAXU i tento web a dozvíte se, jak „TO DÁT“ a vyhrát nad sebou!

RallyShow Uherský Brod 2012

Sérii volných podniků v závěru letošní sezony automobilových soutěžích odstartuje čtvrtý ročník AUTOGAMES RallyShow Uherský Brod 2012. Divácky velmi oblíbený motoristický podnik zapsaný v kalendáři Federace automobilového sportu AČR se uskuteční v sobotu 10. listopadu. Pořadatelé z uherskobrodské společnosti Andrea pod vedením Petra Bujáčka připravili trať v celkové délce 153 km, která obsahuje 6 rychlostních zkoušek na dvou úsecích v délce 39 km. Na startu se objeví řada kvalitních jezdců, loňské vítězství obhajuje úřadující druhý vicemistr Evropy Antonín Tlusťák na voze Mitsubishi Lancer WRC 05. Pořadatelé slibují kvalitní startovní pole, ve kterém se objeví nejen vozy specifikace WRC, ale i kategorie Super 2000. Veškeré informace o AUTOGAMES RallyShow Uherský Brod najdete na www.rallyshow-ub.ic.cz

EXTREMENDUROCROSS III.

V sobotu 27. 10. od 10.00 hod. proběhne ve Valašských Kloboukách na škvárovém hřišti 3. ročník Extremendurocross. Jedná se o závod terénních motocyklů na trati z uměle vytvořených překážek. Na akci proběhne svezení vylosovaných diváků s rallyovými jezdci Martinem Hudcem a Jaroslavem Orsákem. Dobrou zábavu zajistí přední jezdci českého na slovenského endura. Navíc v pátek čeká návštěvníky hudební doprovodný program.

1.Fc Slovácko-Sparta Praha

Nečekaně tvrdou porážku 1:4 museli včera odpoledne zkousnout prvoligoví fotbalisté Slovácka, kteří před vlastními fanoušky nestačili na pražskou Spartu.= Tři zápasy, nula bodů. Fotbalisté Slovácka podtrhli zpackaný začátek sezony vysokou prohrou s pražskou Spartou. Po třech odehraných kolech tak mají v Gambrinus lize na svém kontě stále nula bodů a jsou poslední. Alespoň fanoušci domácích zůstali optimističtí, v závěru utkání se z kotle vedle pokřiků proti trenéru Soukupovi ozývalo také „My tu ligu stejně vyhrajem.“ Další možnost nápravy má Slovácko v pátek, kdy se před televizními kamerami představí na půdě pražské Dukly.

Neúspěch trápí také druholigové zlínské fotbalisty. Hned první venkovní výjezd ale druholigovým fotbalistům Zlína ukázal, že musejí přidat. Na půdě staronováčka z Holice prohráli po jednoznačném průběhu 0:4. Navíc po výkonu, pro který ani hlavní trenér Aleš Křeček neměl pochopení. Další utkání čeká zlínský Fastav v neděli na půdě ambiciózní Karviné.

Jarek Orsák se nám rozpovídal o novinkách ve své stáji

Jarek se zastavil na kus řeči u nás v rádiu na Mladcové, tak jsme se ho hned zeptali na pár novinek, co je nového v jejich týmu. Největší změny se týkají spolujezdce, protože Karel Vajík ukončil jezdeckou kariéru. Kým bude nahrazen, co to přináší za úskalí, jaké jsou plány pro tento rok, jak probíhá příprava, jaké jsou úspěchy a kterých závodů se chystají účastnit? To se dozvíte v našem exkluzivním rozhovoru.

Rozhovor jsme samozřejmě nahráli a vy ji ho právě nyní můžete poslechnout.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

ORIENT EXPRESS Adventure 2012

ORIENT EXPRESS Adventure 2012 je tady, aby vám umožnil dosyta vychutnat si přírodu Vizovických vrchů ze sedla kola. Žádné pevné trasy, žádné občerstvovací stanice, žádné fronty. Jen vy, váš partner či partnerka, kolo a mapa. Po dva dny budete na kolech sbírat body na kontrolách, vodítkem vám bude turistická mapa SHOCart v měřítku 1:50 000. Třešinkou na dortu je vložka na speciální MTBO mapě 1:20 000. Strategii si určujete vy sami, vše ale musíte stihnout v časovém limitu 300, resp. 200 minut. Zkušení závodníci si mohou započítat body do seriálu SHOCart liga, jehož je ORIENT EXPRESS Adventure 2012 součástí. Závod proběhne 8. – 9. 9. 2012 ve Vizovických vrších, se zázemím v Rekreačním středisku Ploština. Pořadatelem je sdružení pro orientační sporty GIGANT Orienteering, které má s pořádáním vrcholných sportovních akcí bohaté zkušenosti.

Letní putování po vinařských stezkách Kyjovska

Užijte si poslední červencovou sobotu s rodinou či přáteli na vinařských stezkách na Kyjovsku! Na kole nebo pěšky budete mít po trase z Kyjova do Šardic možnost nahlédnout do vinařských búd ve Vlkoši, Skoronicích, Svatobořicích a Dubňanech, navštívit Expozici letničních slavností v zámecké konírně v Miloticích a projet se po zbrusu nové cyklostezce vybudované na bývalé železniční trati Mutěnka. V cíli se pak můžete zúčastnit Šardických sklepů dokořán.

Akce je otevřena široké veřejnosti. Účast si není nutné rezervovat předem. Stačí dorazit v sobotu 28.7. 2012 na registraci na Masarykovo náměstí v Kyjově. Zaregistrovat se je možné v době mezi 9 a 12 hodinou. Oficiální start je stanoven na 10 hodin.

Další info na vinarske.stezky.cz

VALACHYMAN 2012

V pátek 10. srpna se uskuteční se startem a cílem u přírodního koupaliště Na Stanoch v Novém Hrozenkově 2. ročník triatlonového závodu Valachyman. Svou účast opět přislíbil Petr Vabroušek, v současné době nejlepší český triatlet na dlouhých tratích, který zvítězil v loňském 1. ročníku. Vedle něj se nám podařilo dojednat, že se minitriatlonu v rámci své závodní přípravy zúčastní také Lukáš Bauer, momentálně nejlepší český běžec na lyžích.

KARPATSKÝ PEDÁL 2012

Příznivci adrenalinu se mohou těšit na již 5.ročník MTB závodu KARPATSKÝ PEDÁL 2012. Závod se bude konat 14.7.2012 v areálu TJ Javorník (okres Hodonín) v Bílých Karpatech. Předpokládaný počet účastníků je 250 až 300. Tento závod získává na oblibě, o čemž svědčí zvyšující se počet závodníků i našich příznivců. V letošním roce mohou opět závodníci soutěžit v rámci „česko-slovenské MTB maraton tour 2012 O krále Bílých Karpat“, který je součástí závodu CANNONDALE Kráľ Záhoria MTB Maratón (Skalica). Bližší informace je možné získat na adrese: www.maniacpedals.cz

Remoex downhill MTB CUP

Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích letos v létě opět ovládnou jezdci na kolech. V sobotu 14. a neděli 15. července se bude na hlavní, kilometrové sjezdovce Razula konat prestižní Český pohár ve sjezdu horských kol Remoex downhill MTB CUP. Při této příležitosti bude již od soboty 30. června v provozu vlek, který bikeři využívají k vyvezení nahoru na kopec.

zdroj: olomoucky.denik.cz

Bikemaraton Drásal České spořitelny

Záčátek a konec trasy „Dlóhého“ o „Krátkého“ je společný. Obě trasy využívají Přírodního parku Hostýnské vrchy, kde je spousta zajímavých míst s nádhernými výhledy na Vizovické a Vsetínké vrchy, Beskydy a Javorníky. Obě trasy patří ve svých kategoriiích k nejtežším u nás, přesto se dají za dobrého počasí celé jet, na většině míst umožňují předjíždění a při dobré přípravě přinášejí pro závodníky uspokojení. Kratší varianta vede z větší části po trase dlouhé. Propojení je v údolí Bystřičky pod Holým vrchem. Dlouhá trasa vede vlevo na Tesák, krátká vpravo do sedla Klapinov, odtud je závěr znovu shodný s dlouhou trasou. Na trase je pět výraznějších stoupání – Poschlá, Hostýn, Pardus, Ondřejovsko a Hrubá Malíková. Kratší varianta Drásala patří v kategorii 1/2 maratonů k nejtěžším, především díky značnému převýšení. Start: náměstí Dr. E. Beneše v sobotu 7. července.

zdroj: zlin.cz

Hostýnská osma

První ročník turisticko-běžeckého závodu jednotlivců a dvoučlenných týmů v Hostýnských vrších s mottem: „Dokážeš překonat Hostýnské vrchy?“. Závod se uskuteční dne 11.8.2012 od 8 hod. Start a cíl závodu je u obecního úřadu v Rajnochovicích. Celková délka závodu je 58 km s převýšením 2400 metrů a časovým limitem 18 hodin. Závod je veden po turistických trasách a v jednom případě po individuálně značené trase (mezi Trojákem a Víčanovem). Do cesty se Vám připletou tyto hostýnské vrcholy: Čerňava (844 m.n.m), Obřany (704 m.n.m), Nad Ráztokou (590m.n.m.), Humenec (703 m.n.m), Troják (583 m.n.m), Tesák (720m.n.m), Kelčský Javorník (865 m.n.m). V neděli 12.8.2012 v 10 hodin proběhne vyhlášení nejlepších závodnic, závodníků a závodních týmů.

Veškeré další informace a registrace jsou na oficiální webové adrese Hostýnské osmy – www.hostynskaosma.cz.

Nový bikepark – Velké Karlovice

Cyklisté do pozoru! Slavnostní otevření nového Bike parku Kyčerka se uskutečnilo v sobotu 23. června ve Velkých Karlovicích.

Na kole dětem

Cyklojízda v čele s Josefem Zimovčákem na velocipedu projela na začátku června celou republiku a Slovensko, zavítala také do Polska, Rakouska a Německa. Akce, do které se mohla zapojit i veřejnost, věnuje svůj výtěžek onkologicky nemocným dětem. Projekt nazvaný Na kole dětem se konal již třetím rokem, ve Zlíně se k cyklotour přidaly akce na podporu dárcovství krve a kostní dřeně, pod záštitou primátora Zlína Miroslava Adámka. Zimovčák se svým historickým kolem absolvoval i slavnou Tour de France.

Na kole dětem začalo 3. června na Slovensku, do 16. června projedou cyklisté 423 měst a obcí, při 14 etapách urazili 1946 kilometrů. Do pelotonu se zapojili také sportovci, v regionu fotbalisté Slovácka či zlínští hokejisté. Akce loni vynesla 350.000 korun, které byly použity na rekondiční pobyty pro malé pacienty.

E.ON Rodinný fotbálek

Další turnaje E.ON Junior Cupu se rozehráli v neděli 13. 5. ve fotbalovém areálu v Kroměříži. Fotbalisté do deseti let se utkali v zápasech systémem 5 +1 na bezpečné branky 5 x 2 m, kterými vybavuje společnost E.ON sportoviště na svém distribučním území. Vítězný tým postoupil do Velkého finále a zahraje si s dalšími mužstvy v září v Otrokovicích. V neděli 13.5. vás čekal na stadionu v Kroměříži také nabitý doprovodný program s elektrickými koloběžkami, čtyřkolkami, Segwayem, herními konzolemi s hrou FIFA 2012, skákacím hradem a dalšími atrakcemi! Více na www.eonrodinnyfotbalek.cz.

Na rádiu ROCK MAX probíhají také soutěže k E.ON Rodinném fotbálku, kdy může šťastný výherce získat sady rodinných dresů a míč puma. Jedná se o trikoty, kde si výherce může nadefinovat jméno, znak a číslo.

Cyklistické závody

V neděli 6. května se pojela poslední etapa cyklistického závodu „Karpatský pretek kuriérov“ ve Ski Centru Kohútka. Na centrálním parkovišti v sedle pod Kohútkou, nedaleko cíle etapy, jsme mohli vidět koncert slovenské skupiny Lavagance. Po dojezdu poslední etapy, vyvrcholil program veřejně přístupným koncertem české skupiny Chinaski. Podrobnější informace o cyklistickém závodu najdete zde.

Cykloturistická sezona na Baťově kanále zahajuje

Slavnostní zahájení turistické sezony na Baťově kanále a řece Moravě uspořádalo Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě 28. dubna. Všichni milovníci cykloturistiky měli možnost přidat se k pelotonu v Hulíně nebo v Uherském Ostrohu. Oba pelotony se sjely v pravé poledne v Napajedlích v rekreačním areálu Pahrbek, kde bylo připraveno občerstvení a bohatý kulturní program, mezi jiným koncert skupin TURBO, Darkil a Rock Show revival. Ve znalostních soutěžích zaměřených na historii a současnost Baťova kanálu získali účastníci zajímavé ceny. Cyklostezka podél Baťova kanálu je nejoblíbenější lokalitou pro cyklisty a in-line bruslaře na Východní Moravě. Přitažlivost této cyklostezky spočívá mimo jiné v tom, že na ni navazují lokální stezky směřující k bikersky zajímavým lokalitám, jakými jsou například Hostýnské vrchy, Chřiby, Bílé Karpaty, vinařské stezky, a atraktivním cílům např. Uherské Hradiště, Archeoskanzen Modrá, poutní místo Velehrad, zámek Buchlovice aj. Raritou cykloturistiky v této lokalitě je možnost kombinovat jízdu na kole s plavbou na lodi. Jak výletní lodě, tak pronajímané hausbóty jsou k přepravě kol přizpůsobeny.

Zdroj: vychodni-morava.cz

Chřiby 2012

Tradiční velehradský přechod a cyklopřejezd Chřibů nabízí poznání prířodních a historických míst chřibského pohoří. Výchozí místo – obec Velehrad – významné poutní a historické sídelní místo Moravy, je nedílnou součástí mikroregionu BUCHLOV a regionu SLOVÁCKO. Kdo má rád pěší i cykloturistické putování a pobyt v téměř nedotknutelné scenérii Chřibů, rezervuje si sobotu 19. května 2012 na návštěvu Chřibů a blízkého okolí.

Trasy vždy začínají v centru obce Velehrad a vedou po značených turistických cestách s určenými kontrolními místy i s možností občerstvení. Končí v cílovém místě Velehrad – Hotel Mlýn, kde je zajištěno občerstvení v zařízení areálu. Navrhované trasy jsou různého stupně obtížnosti, od lehké trasy přes mírně náročnou, až po středně težkou trasu. Záměrem pořadatelů je seznámení s chřibskou přírodou a ověrení osobní tělesné zdatnosti úcastníků této akce.

PROGRAM:
8:00 – 10:00 – prezentace a starty jednotlivých tras – CHŘIBY 2012

10:00 – 13:00 – cyklo soutěže dětí – včetně soutěže o „PUTOVNÍ POHÁR“ ředitele ZŠ

13:00 – 13:30 – vyhlášení výsledků cyklo soutěží dětí

13:30 – 15:00 – kouzelnické vystoupení pro děti

15:30 – 16:00 – ukončení sportovní části

Tato akce je zaměřena na dobrovolném využití volného času dospělých a mládeže v duchu skautského přístupu k ochraně životního prostředí a poznávání Chřibského pohoří, krásných scenérií a památek blízkého okolí obce Velehrad a Chřibů. Pro účastníky jsou připraveny tratě pro suchou i mokrou variantu v počtu 8 tras a pro děti celkem 7 kategorií od batolat až po mládež 18 let věku, kdy jedna z forem je i soutěž o „PUTOVNÍ POHÁR“ ředitele ZŠ Velehrad.

Na kole vinohrady Uherskohradišťska

V sobotu 21. dubna zahájili na uherskohradišťsku letošní cyklosezónu! Startovalo se z Masarykova náměstí v Uherském Hradišti. Cyklisti vyrazili přes mikroregiony Uherskohradišťska i Uherskobrodska. Cyklisté mohli vybírat z pěti vyznačených tratí různé délky a náročnosti. Tři z nich byly pojmenovány podle odrůdy vína typického pro danou oblast (Stezka Rulandského bílého, Muškátu moravského a Blatnického roháče), Stezka Velehradská a Stezka Za Moravú byla určená hlavně rodinám s dětmi nebo méně náročným jezdcům. K otevírání cyklostezek se na Stezce Blatnického roháče připojili i účastníci z Uherského Brodu. Akci už tradičně připravilo Městské informační centrum v Uherském Hradišti, součást sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Region Slovácko.

Závody RC aut

V sobotu 21. dubna 2012 se uskutečnili již po 12. závody The Great Cross Rally ve Zlíně.  Závod byl umístěn v krásné lesní lokalitě se střídajícími se povrchy – lesní hrabanka a tvrdý kamenitý podklad. Trať byla svým charakterem technická a zároveň rychlá. Soutěžící měli „k dispozici“ několik sjezdů „na srdce“, které obvykle rozhodovaly o umístění. Více na www.intercup.cz.

19. ročník westernových závodů v Koryčanech

Tentokrát se přední westernoví jezdci utkají v Koryčanech dvakrát. Otevírá se ČTVRTÝ ROČNÍK PARAMETA POHÁRU. První závody se konali 21. – 22. 4., druhé pak o 14 dní později 5. – 6. 5. 2012. Westernové závody v Koryčanech jsou tradičně kvalifikací pro Mistrovství ČR ve westernovém ježdění, proto diváci mohou vidět skvělé výkony nejlepších českých westernových jezdců, kteří budou závodit ve více jak 20 disciplínách. Uvidíte mladé jezdce do 18 let i ostřílené westernové bojovníky. Nejlepší a nejvšestrannější jezdec ve třídě mládež i ve třídě open se stane Championem PARAMETA POHÁRU. Akci tradičně pořádá westernová sekce Koryčany a občanské sdružení HP Koryčany. Výtěžek z prodeje vstupenek bude použit pro potřeby handicapovaných dětí. První kolo PARAMETA POHÁRU ve westernovém ježdění proběhne ve dnech 21.a 22.dubna. Závody jsou dvoudenní, po oba dny začínáme v 9,30. Doprovodný program: Pro děti je připraveno vození na koni. Tradičně jsou v areálu umístěny stánky s občerstvením, jezdeckými potřebami i suvenýry.

Závody RC auto

Už po 21. startoval kalendář závodů RC rally modelů ve Zlíně. Prvním závodem 21. ročníku šampionátu Intercup byl 11. Caterpillar Rally, start závodu proběhl v neděli 11. 3. 2012 v 10 hod v nadzemních garážích u Krajského úřadu, vedle zlínského mrakodrapu. Na startu závodu se objevila cca 50-tka jezdců převážně se zlínského kraje, ale dojeli i závodníci z Čech. Největším favoritem závodu byl obhájce prvenství z minulého roku Petr Pavlát z Malé Skály, z našich jezdů je to Tomáš Lysák, Michal Poslíšil a Kamil Sedláček. O vítězi závodu rozhodlo 6 RZ umístěných v nadzemích garážích. Na startu závodu se objevila spousta vozů různých specifikací vozy sk. A8, WRC, 2WD, S2000. Všechny tyto auta jsou v měřítku 1:10, poháněné elektromotorem.

Vánoční turnaj v malé halové sálové kopané

Dne 17.12. se uskutečnil v Březolupech na sportovní hale Vánoční turnaj v malé halové sálové kopané starých pánů. Začátek byl stanoven na 9 ráno. Každý si sebou musel přinést láhev slivovice za celý mančaft. Takže už možná tušíte, že bylo o zábavu postaráno. Minimální věk od 27 let s tím, že jeden hráč v teamu mohl být mladší. Hrálo se na házenkářské branky, počet členů 4 plus golman plus náhradníci.

Mezinárodní sportovní veletrh SPORT Life

Od 10. do 13. listopadu proběhl v Brně Mezinárodní sportovní veletrh SPORT Life. Připraven byl bohatý doprovodný program. Jeho součástí byly veletrhy Bike Brno (zaměření na cyklistiku), Boat Brno (výstava lodí a vodních sportů) a Caravaning Brno (výstava karavanů a obytných automobilů). To všechno jste si mohli užít na brněnském výstavišti.

Agel Cup 2011 – turnaj v malé halové kopané

Dne 26. 11. 2011 se uskutečnil tradiční turnaj v malé halové kopané v Březolupech. Ve sportovní hale odstartoval v 9 ráno třináctý ročník Angel Cup 2011. Hrálo se 4 + golman a libovolný počet náhradníku. Ve startovném bylo: jídlo, pivo, čaj, káva, nealko, občesrtvení. Hrálo se na házenkářské branky ve čtyřech skupinách po čtyřech teamech.

Mistrovství ČR ve westernovém ježdění

O víkendu 17. a 18. září se v Hipocentru v Koryčanech uskutečnil již třetí ročník Mistrovství České republiky ve westernovém ježdění. Přihlášeno bylo asi 70 jezdců se svými koňmi. V sobotu se pojela první kola 15 westernových disciplín. Tradiční lahůdkou mistrovství byly rychlostní soutěže – slalom kolem tyčí nebo závod kolem barelů. Sobotu uzavřel freestyle reiningu, který se jel v kostýmech a s hudebním doprovodem. V neděli dopoledne svedli jezdci boj o poslední mistrovské tituly. Pořadatelé nezapomněli ani na diváky, ti se mohli těšit například na stylovou hudbu, jezdecké potřeby a suvenýry.

Hipocentrum Koryčany navíc pořádá 25. – 30. 10. „Anglické prázdniny“ podzimní prázdniny v sedle, více info na www.hipo.cz.

Juvacyklo MTB Cross country

V sobotu 17. září hostilo Uherské Hradiště závod Juvacyklo MTB Cross country, v jehož rámci se uskutečnil i Dětský cyklistický den. Součástí byl i pestrý doprovodný program. K vyzkoušení byly například odrážedla pro nejmenší, lehokola nebo jednokolky. Další informace najdete na www.juvacykloteam.cz.

Je za námi Freestyle show 2011

Freestyle motokrosová exhibice pod názvem FUNSTORM FREESTYLE JAM 2011, proběhla 24. srpna v Hluku. Představila se zde česká freestylová elita! Na letošním, již třetím, ročníku se podle plánu představil mistr světa Libor Podmol nebo domácí jednička Petr Pilát, jako třešnička na dortu zde byl skok auta s karavanem.

Zlíňanka přeplavala kanál La Manche

Abhejali Bernardová ze Zlína přeplavala kanál La Manche. Příprava obnášela hodiny plavání, poslední týdny mnoho hodin, především o víkendech. Potom je to hodně o otužování a také hodně o jezení :-) . Abhejali ale v rozhovoru pro ROCK MAX zdůraznila, že zvládnout se to dá v každém věku a že s ROCK MAXEM TO DÁTE!

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Dragon Boating

O víkendu 30. až 31. července se uskuteční již II. Mistrovství Moravy dračích lodi. I vy se můžete se svojí posádkou přihlásit do 24. 7. 2011. Na Mistrovství Moravy dračích lodí si můžete zajít do Ostrožské Nové Vsi a pokud se přihlásíte, budete bojovat „O pohár starosty Ostrožské Nové Vsi“. I letošní ročník Mistrovství Moravy je součástí IV. ročníku Dragon Boat Grand Prix 2011 Moravské ligy DL východní divize. Večerní Dragon Rock night party se bude odvíjet v rockovém rytmu kapel Hysteria a Exploze Rock. Přijďte a budete se bavit.

Následující text jsme s drzostí nám vlastní převzali z jakéhosi webu. Děkujeme:

Alespoň jedenkrát za měsíc sportuje 62procent Čechů ve věku 18-60 let. To ale na druhou stranu znamená, že dva z pěti Čechů nesportují vůbec nebo se s nějakou sportovní aktivitou potkají jen párkrát za rok. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury TNS AISA.

Výzkum TNS AISA (www.tns-aisa.cz) proběhl v únoru 2009 v celé České republice. Dotazováno bylo celkem 531 občanů ČR ve věku 18-60 let.

Kdo jsou ti, kdo nesportují?

Podíl pravidelně sportujících lidí klesá s rostoucím věkem, takže největší podíl „nesportovců“ najdeme mezi staršími lidmi.

Zatímco ve věku 18 – 29 let pravidelně aspoň jednou za měsíc sportuje 81 procent lidí, ve věku 30 – 39 let je to 63 procent, mezi 40 – 49letými je to 62 procent a ve věku 50 – 60 let je to už jen 37 procent.

Podíl pravidelně sportujících se liší i v závislosti na vzdělání. Největší podíl lidí, kteří alespoň jednou měsíčně cvičí, je mezi vysokoškoláky (91procent žen a 69procent mužů), o něco nižší je mezi středoškoláky s maturitou (pravidelně jich cvičí 72procent žen a 77procent mužů) a nejnižší je podíl pravidelně cvičících mezi lidmi bez maturity (zde pravidelně cvičí jen necelá polovina z nich.

Jak často cvičíme?

Pokud se zaměříme na ty, kteří pravidelně alespoň jednou za měsíc sportují, pak průměrná frekvence cvičení těchto lidí je téměř dvakrát týdně. Častěji než dvakrát týdně sportuje zejména nejmladší dotazovaná skupina 18 – 29 let.

S rostoucím věkem sice ubývá podíl lidí, kteří cvičí, ale ti, kteří se sportu pravidelně věnují, se mu věnují častěji a sportující lidé ve věku 50 – 60 let cvičí v průměru téměř dvakrát týdně, tedy jen o málo méně než mladí do 29 let.

Mezi pravidelně sportujícími lidmi častěji cvičí spíše nekuřáci než kuřáci a lidé, kteří vůbec nepijí alkohol. Lidé, kteří označují svou fyzickou kondici za velmi dobrou, sportují v průměru téměř třikrát týdně.

Proč cvičíme?

Většina pravidelně cvičících uvádí, že to dělají kvůli tomu, aby se udržovali v kondici, a kvůli dobrému zdraví.

Téměř polovina lidí pak říká, že chodí sportovat, aby se odreagovali od práce.

Pokud sledujeme, jaké důvody uvádějí muži a ženy, je udržování v kondici důvodem, který muži i ženy uvádějí na prvním místě. Druhý nejčastěji uváděný důvod je však již u žen a mužů odlišný: pro muže je jím hlavně odreagování od práce, zatímco pro ženy je „dvojkou“ skutečnost, že si sportem formují svou postavu a pečují tak o svůj vzhled.

Další tipy převzaté z chytrých webů:

Zásady tréninku

Aby byl trénink efektivní a účelný, je zapotřebí dodržovat obecně platné zásady a pravidla:
1) Našemu tělu velmi prospějeme tím, že sporty trochu prostřídáme – teď v zimě např. lyžování, bruslení, plavání, jindy jízda na kole, zaběháme si apod. Organismus si nezvykne na stereotyp, nedojde k tzv. adaptaci na zátěž a neustále tak můžeme svou výkonnost zvyšovat. Stejně tak zamezíme vytvoření psychických zábran vůči dané pohybové aktivitě, pokud nebude docházet k monotónnímu opakování.
2) Zásada postupného zvyšování zatížení.
Adaptační procesy se uskutečňují tehdy, jsou-li příslušné podněty (objem, intenzita) dostatečně účinné.  Pokud chceme svoji výkonnost zvyšovat, musíme zahájit pravidelný trénink. Je jedno, když začneme jezdit nejdříve dvakrát týdně, třeba jen po dvaceti kilometrech. Rozhodující je pravidelnost a pozvolné, zvyšování objemové zátěže. Adaptaci našeho organismu zjistíme brzy, již po 2-3 týdnech, na tepové frekvenci. Tréninkovou trasu zvládneme stejnou rychlostí při nižším tepu. Je to důkaz, že jedeme spíše na tuky! (Aerobní aktivita) Pokud chceme správně nastartovat metabolismus tuků, je lepší začít najíždět základní objem (1000 – 2000 km) spíše v nižším tempu tj. v aerobním pásmu . Pokud tato pravidla dodržíme, půjdou s nárůstem objemu a výkonnosti dolů také naše kila. Až se postupně „zapracujeme“ v objemové přípravě, můžeme pomalu zvyšovat také intenzitu jízdy. Najeté kilometry nám slouží jako spolehlivý základ pro další více kvalitní trénink nebo dokonce závody.
3) Zásada střídaní zatížení a odpočinku
V praxi to znamená, že po rozvojovém, tréninku by měl následovat lehčí trénink nebo úplný odpočinek. Rčení, že správně zvolený odpočinek je to, co dělá výkon výkonem, má své opodstatnění.
4) Zásada systematičnosti
Zatěžování by mělo být plynulé, postupné, nepřetržité a plánovité. Pokud nebudete cvičit pořádně a často, je to jen ztráta času. Tento druh uvažování odrazuje spoustu lidí od toho, aby v pravidelném cvičení pokračovali nebo s ním vůbec začali. Logicky však je jakýkoli pohyb lepší než pasivita.

Správná intenzita

Přílišným přetěžováním můžete svůj organismus poškodit, naopak nízkou zátěží organismu ztratíte čas a takovýto pohyb je bez kýženého efektu. Důležitá pro efektivitu zvolené pohybové aktivity nebo tréninku je proto správná intenzita, objem a četnost cvičení. Srdeční frekvence (SF) je jedním z nejspolehlivějších parametrů určujících intenzitu zátěže. Vytrvalostní trénovanost se také významně projevuje adaptací oběhového systému nejen při zátěži ale i v klidových podmínkách.

Jedno ze základních pravidel zní, že netrénovaný jedinec by při středné a dlouhodobé fyzické zátěži neměl přesáhnout 80% své předpokládané maximální tepové frekvence. Pokud tak činí, nemůže dosáhnout cílů, které si před tréninkem stanovil. Vyšší zátěž jeho organizmu nijak neprospívá, ba naopak může vážně poškodit zdraví. Při takové činnosti nedochází k dostatečnému spalování tuků, jelikož organizmus potřebnou energii získává rychleji z jiných zdrojů, např. ze svalové tkáně. Bez použití měřiče tepové frekvence, neboli sportesteru nelze stav vaší tepové frekvence spolehlivě monitorovat a musíme se spolehnout jen na vlastní subjektivní pocity Se zvyšující se tepovou frekvencí totiž metabolismus přestává brát energii z tuků a přechází na glykogenové, tedy sacharidové energetické zásoby.

Nový hit v běhání

Tradiční běh je založen na tom, že se dopadá nejdříve na patu, boty jsou přitom vyráběny tak, aby dokázaly maximálně pohltit energii při dopadu paty. A to jen pokud máte boty určené k běhání. U přirozeného či bosého běhu se ale dopadá nejdříve na špičku a střední část nohy, kdy sílu nárazu tlumí přirozená anatomie chodidla a nohy. Stále přibývá těch, kteří volí tuto formu běhu. A příští rok bude běh naboso hitem!
Několik týdnů to naše Marcela zkoušela a výsledek – stále sténá a všechno ji bolí :)

Na kolo s ROCK MAXem!

Tým rádia ROCK MAX se chystá zúčastnit oslav Dne země spojený s otevíráním sezóny na vinařských cyklostezkách. V rámci celoroční akce „S ROCK MAXEM TO DÁŠ!“ podporujeme začínající sportovce a cyklisty, se kterými se vydáme 16.4. na otevírání stezek (a poté 1.10. na uzavírání stezek). Obě akce startují v Uherském Hradišti, kde bude mít ROCK MAX stan i jeep a odkud také vyrazí „rockmaxácký peloton“ (moderátoři a posluchači v RM tričkách). Akce bude podporována ve vysílání i na webu a bude se konat za každého počasí.

S ROCK MAXem v uších!

Blíží se jaro a někteří rockeři už vyráží do polí! Ideálně s ROCK MAXem v uších! Přesně tak běhá i náš fanda Dušan a tak vám pro inspiraci přinášíme jeho letošní předsevzetí i tipy (věříme, že s ROCK MAXEM to Dušan zase dá!):

Termíny

  • Pražský půlmaratón 2.4.2011
  • Vsetínská desítka – Valachiarun 16.4.2011
  • Olomoucký půlmaratón 18.6.2011
  • Valašský horský půlmaratón – Valachiarun 1.10.2011

Začátky:
Po návratu z vojny (léto 1993) jsem dojížděl do práce cca 20 km na kole. Když napadl sníh, chyběl pohyb a tak jsem začal běhat. 1,2,3 km. Později jsem trénink prodloužil do 10 km. Žádné závody, jen běh pro zdraví:-)
Na přelomu 2004/2005 jsme se vyhecoval a přihlásil na svůj první maratón a začal trénovat intenzivněji než kdy dříve. Tzn. 40-70 km týdně a maratón jsme dal za 3:23:28. Loni jsem se pokusil zlomit čas 3:00:00, ale to jsme nedal (3:12:21) přestože jsme naběhal v tréninku přes 1500km… (týdně 80-110km). Nicméně na polovičních tratích byly časy dobré, tak letos budu běhat kratší závody, na pohodu:-)
A tréninkový plán?
Každému vyhovuje něco jiného. Já už mám jisté zkušenosti, takže já postupuji zhruba takto: S přípravou začínám v prosinci. Za každého počasí. První týden pomalý výklus 3x až 4x 7km, každý další týden 4x 10 km. Jde o to znova se po 6 týdnech relaxace dostat do „starých kolejí“. Prvních pár týdnů se snažím naběhat kilometry v pomalém tempu. Deset týdnů před plánovaným hlavním závodem (půlmaratón v Praze) na sobě začnu více makat. Zvedá se kilometráž, do tréninku se zapojují rychlé úseky, občas výběh do kopce, občas sprinty, fartek a hlavně dlouhý rychlý vytrvalostní běh…
A proč to dělám?
Z počátku abych něco dělal, později se s toho stala droga. Člověk si vyčistí hlavu a protáhne tělo…

09.08.2011 | patří do: ROCK MAX

Comments Closed