Sklad

SPORTOVISKO

V rámci akce „S ROCK MAXEM TO DÁŠ“ jsme se rozhodli podpořit začínající sportovce amatéry a vrháme se do tělocvičen! Tedy zatím spíš teoreticky rozebíráme, jak, kde a proč sportovat. Pro podobně laděné nadšence nabízíme možnost zapojit se a přidat se k nám! Moderátor Filip Bartek podnikl super cyklotour, redaktorka Marcela Malúšová si s vámi ráda zaběhá, další moderátorky se zejména chystají řádně si zatančit a v plánech je spousta dalších aktivit. Sledujte vysílání ROCK MAXU i tento web a dozvíte se, jak „TO DÁT“ a vyhrát nad sebou!

Jarek Orsák se nám rozpovídal o novinkách ve své stáji

Jarek se zastavil na kus řeči u nás v rádiu na Mladcové, tak jsme se ho hned zeptali na pár novinek, co je nového v jejich týmu. Největší změny se týkají spolujezdce, protože Karel Vajík ukončil jezdeckou kariéru. Kým bude nahrazen, co to přináší za úskalí, jaké jsou plány pro tento rok, jak probíhá příprava, jaké jsou úspěchy a kterých závodů se chystají účastnit? To se dozvíte v našem exkluzivním rozhovoru.

Rozhovor jsme samozřejmě nahráli a vy ji ho právě nyní můžete poslechnout.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

ORIENT EXPRESS Adventure 2012

ORIENT EXPRESS Adventure 2012 je tady, aby vám umožnil dosyta vychutnat si přírodu Vizovických vrchů ze sedla kola. Žádné pevné trasy, žádné občerstvovací stanice, žádné fronty. Jen vy, váš partner či partnerka, kolo a mapa. Po dva dny budete na kolech sbírat body na kontrolách, vodítkem vám bude turistická mapa SHOCart v měřítku 1:50 000. Třešinkou na dortu je vložka na speciální MTBO mapě 1:20 000. Strategii si určujete vy sami, vše ale musíte stihnout v časovém limitu 300, resp. 200 minut. Zkušení závodníci si mohou započítat body do seriálu SHOCart liga, jehož je ORIENT EXPRESS Adventure 2012 součástí. Závod proběhne 8. – 9. 9. 2012 ve Vizovických vrších, se zázemím v Rekreačním středisku Ploština. Pořadatelem je sdružení pro orientační sporty GIGANT Orienteering, které má s pořádáním vrcholných sportovních akcí bohaté zkušenosti.

Letní putování po vinařských stezkách Kyjovska

Užijte si poslední červencovou sobotu s rodinou či přáteli na vinařských stezkách na Kyjovsku! Na kole nebo pěšky budete mít po trase z Kyjova do Šardic možnost nahlédnout do vinařských búd ve Vlkoši, Skoronicích, Svatobořicích a Dubňanech, navštívit Expozici letničních slavností v zámecké konírně v Miloticích a projet se po zbrusu nové cyklostezce vybudované na bývalé železniční trati Mutěnka. V cíli se pak můžete zúčastnit Šardických sklepů dokořán.

Akce je otevřena široké veřejnosti. Účast si není nutné rezervovat předem. Stačí dorazit v sobotu 28.7. 2012 na registraci na Masarykovo náměstí v Kyjově. Zaregistrovat se je možné v době mezi 9 a 12 hodinou. Oficiální start je stanoven na 10 hodin.

Další info na vinarske.stezky.cz

VALACHYMAN 2012

V pátek 10. srpna se uskuteční se startem a cílem u přírodního koupaliště Na Stanoch v Novém Hrozenkově 2. ročník triatlonového závodu Valachyman. Svou účast opět přislíbil Petr Vabroušek, v současné době nejlepší český triatlet na dlouhých tratích, který zvítězil v loňském 1. ročníku. Vedle něj se nám podařilo dojednat, že se minitriatlonu v rámci své závodní přípravy zúčastní také Lukáš Bauer, momentálně nejlepší český běžec na lyžích.

KARPATSKÝ PEDÁL 2012

Příznivci adrenalinu se mohou těšit na již 5.ročník MTB závodu KARPATSKÝ PEDÁL 2012. Závod se bude konat 14.7.2012 v areálu TJ Javorník (okres Hodonín) v Bílých Karpatech. Předpokládaný počet účastníků je 250 až 300. Tento závod získává na oblibě, o čemž svědčí zvyšující se počet závodníků i našich příznivců. V letošním roce mohou opět závodníci soutěžit v rámci „česko-slovenské MTB maraton tour 2012 O krále Bílých Karpat“, který je součástí závodu CANNONDALE Kráľ Záhoria MTB Maratón (Skalica). Bližší informace je možné získat na adrese: www.maniacpedals.cz

Remoex downhill MTB CUP

Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích letos v létě opět ovládnou jezdci na kolech. V sobotu 14. a neděli 15. července se bude na hlavní, kilometrové sjezdovce Razula konat prestižní Český pohár ve sjezdu horských kol Remoex downhill MTB CUP. Při této příležitosti bude již od soboty 30. června v provozu vlek, který bikeři využívají k vyvezení nahoru na kopec.

zdroj: olomoucky.denik.cz

Bikemaraton Drásal České spořitelny

Záčátek a konec trasy „Dlóhého“ o „Krátkého“ je společný. Obě trasy využívají Přírodního parku Hostýnské vrchy, kde je spousta zajímavých míst s nádhernými výhledy na Vizovické a Vsetínké vrchy, Beskydy a Javorníky. Obě trasy patří ve svých kategoriiích k nejtežším u nás, přesto se dají za dobrého počasí celé jet, na většině míst umožňují předjíždění a při dobré přípravě přinášejí pro závodníky uspokojení. Kratší varianta vede z větší části po trase dlouhé. Propojení je v údolí Bystřičky pod Holým vrchem. Dlouhá trasa vede vlevo na Tesák, krátká vpravo do sedla Klapinov, odtud je závěr znovu shodný s dlouhou trasou. Na trase je pět výraznějších stoupání – Poschlá, Hostýn, Pardus, Ondřejovsko a Hrubá Malíková. Kratší varianta Drásala patří v kategorii 1/2 maratonů k nejtěžším, především díky značnému převýšení. Start: náměstí Dr. E. Beneše v sobotu 7. července.

zdroj: zlin.cz

Hostýnská osma

První ročník turisticko-běžeckého závodu jednotlivců a dvoučlenných týmů v Hostýnských vrších s mottem: „Dokážeš překonat Hostýnské vrchy?“. Závod se uskuteční dne 11.8.2012 od 8 hod. Start a cíl závodu je u obecního úřadu v Rajnochovicích. Celková délka závodu je 58 km s převýšením 2400 metrů a časovým limitem 18 hodin. Závod je veden po turistických trasách a v jednom případě po individuálně značené trase (mezi Trojákem a Víčanovem). Do cesty se Vám připletou tyto hostýnské vrcholy: Čerňava (844 m.n.m), Obřany (704 m.n.m), Nad Ráztokou (590m.n.m.), Humenec (703 m.n.m), Troják (583 m.n.m), Tesák (720m.n.m), Kelčský Javorník (865 m.n.m). V neděli 12.8.2012 v 10 hodin proběhne vyhlášení nejlepších závodnic, závodníků a závodních týmů.

Veškeré další informace a registrace jsou na oficiální webové adrese Hostýnské osmy – www.hostynskaosma.cz.

Nový bikepark – Velké Karlovice

Cyklisté do pozoru! Slavnostní otevření nového Bike parku Kyčerka se uskutečnilo v sobotu 23. června ve Velkých Karlovicích.

Na kole dětem

Cyklojízda v čele s Josefem Zimovčákem na velocipedu projela na začátku června celou republiku a Slovensko, zavítala také do Polska, Rakouska a Německa. Akce, do které se mohla zapojit i veřejnost, věnuje svůj výtěžek onkologicky nemocným dětem. Projekt nazvaný Na kole dětem se konal již třetím rokem, ve Zlíně se k cyklotour přidaly akce na podporu dárcovství krve a kostní dřeně, pod záštitou primátora Zlína Miroslava Adámka. Zimovčák se svým historickým kolem absolvoval i slavnou Tour de France.

Na kole dětem začalo 3. června na Slovensku, do 16. června projedou cyklisté 423 měst a obcí, při 14 etapách urazili 1946 kilometrů. Do pelotonu se zapojili také sportovci, v regionu fotbalisté Slovácka či zlínští hokejisté. Akce loni vynesla 350.000 korun, které byly použity na rekondiční pobyty pro malé pacienty.

E.ON Rodinný fotbálek

Další turnaje E.ON Junior Cupu se rozehráli v neděli 13. 5. ve fotbalovém areálu v Kroměříži. Fotbalisté do deseti let se utkali v zápasech systémem 5 +1 na bezpečné branky 5 x 2 m, kterými vybavuje společnost E.ON sportoviště na svém distribučním území. Vítězný tým postoupil do Velkého finále a zahraje si s dalšími mužstvy v září v Otrokovicích. V neděli 13.5. vás čekal na stadionu v Kroměříži také nabitý doprovodný program s elektrickými koloběžkami, čtyřkolkami, Segwayem, herními konzolemi s hrou FIFA 2012, skákacím hradem a dalšími atrakcemi! Více na www.eonrodinnyfotbalek.cz.

Na rádiu ROCK MAX probíhají také soutěže k E.ON Rodinném fotbálku, kdy může šťastný výherce získat sady rodinných dresů a míč puma. Jedná se o trikoty, kde si výherce může nadefinovat jméno, znak a číslo.

Cyklistické závody

V neděli 6. května se pojela poslední etapa cyklistického závodu „Karpatský pretek kuriérov“ ve Ski Centru Kohútka. Na centrálním parkovišti v sedle pod Kohútkou, nedaleko cíle etapy, jsme mohli vidět koncert slovenské skupiny Lavagance. Po dojezdu poslední etapy, vyvrcholil program veřejně přístupným koncertem české skupiny Chinaski. Podrobnější informace o cyklistickém závodu najdete zde.

Cykloturistická sezona na Baťově kanále zahajuje

Slavnostní zahájení turistické sezony na Baťově kanále a řece Moravě uspořádalo Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu a vodní cesty na řece Moravě 28. dubna. Všichni milovníci cykloturistiky měli možnost přidat se k pelotonu v Hulíně nebo v Uherském Ostrohu. Oba pelotony se sjely v pravé poledne v Napajedlích v rekreačním areálu Pahrbek, kde bylo připraveno občerstvení a bohatý kulturní program, mezi jiným koncert skupin TURBO, Darkil a Rock Show revival. Ve znalostních soutěžích zaměřených na historii a současnost Baťova kanálu získali účastníci zajímavé ceny. Cyklostezka podél Baťova kanálu je nejoblíbenější lokalitou pro cyklisty a in-line bruslaře na Východní Moravě. Přitažlivost této cyklostezky spočívá mimo jiné v tom, že na ni navazují lokální stezky směřující k bikersky zajímavým lokalitám, jakými jsou například Hostýnské vrchy, Chřiby, Bílé Karpaty, vinařské stezky, a atraktivním cílům např. Uherské Hradiště, Archeoskanzen Modrá, poutní místo Velehrad, zámek Buchlovice aj. Raritou cykloturistiky v této lokalitě je možnost kombinovat jízdu na kole s plavbou na lodi. Jak výletní lodě, tak pronajímané hausbóty jsou k přepravě kol přizpůsobeny.

Zdroj: vychodni-morava.cz

Chřiby 2012

Tradiční velehradský přechod a cyklopřejezd Chřibů nabízí poznání prířodních a historických míst chřibského pohoří. Výchozí místo – obec Velehrad – významné poutní a historické sídelní místo Moravy, je nedílnou součástí mikroregionu BUCHLOV a regionu SLOVÁCKO. Kdo má rád pěší i cykloturistické putování a pobyt v téměř nedotknutelné scenérii Chřibů, rezervuje si sobotu 19. května 2012 na návštěvu Chřibů a blízkého okolí.

Trasy vždy začínají v centru obce Velehrad a vedou po značených turistických cestách s určenými kontrolními místy i s možností občerstvení. Končí v cílovém místě Velehrad – Hotel Mlýn, kde je zajištěno občerstvení v zařízení areálu. Navrhované trasy jsou různého stupně obtížnosti, od lehké trasy přes mírně náročnou, až po středně težkou trasu. Záměrem pořadatelů je seznámení s chřibskou přírodou a ověrení osobní tělesné zdatnosti úcastníků této akce.

PROGRAM:
8:00 – 10:00 – prezentace a starty jednotlivých tras – CHŘIBY 2012

10:00 – 13:00 – cyklo soutěže dětí – včetně soutěže o „PUTOVNÍ POHÁR“ ředitele ZŠ

13:00 – 13:30 – vyhlášení výsledků cyklo soutěží dětí

13:30 – 15:00 – kouzelnické vystoupení pro děti

15:30 – 16:00 – ukončení sportovní části

Tato akce je zaměřena na dobrovolném využití volného času dospělých a mládeže v duchu skautského přístupu k ochraně životního prostředí a poznávání Chřibského pohoří, krásných scenérií a památek blízkého okolí obce Velehrad a Chřibů. Pro účastníky jsou připraveny tratě pro suchou i mokrou variantu v počtu 8 tras a pro děti celkem 7 kategorií od batolat až po mládež 18 let věku, kdy jedna z forem je i soutěž o „PUTOVNÍ POHÁR“ ředitele ZŠ Velehrad.

Na kole vinohrady Uherskohradišťska

V sobotu 21. dubna zahájili na uherskohradišťsku letošní cyklosezónu! Startovalo se z Masarykova náměstí v Uherském Hradišti. Cyklisti vyrazili přes mikroregiony Uherskohradišťska i Uherskobrodska. Cyklisté mohli vybírat z pěti vyznačených tratí různé délky a náročnosti. Tři z nich byly pojmenovány podle odrůdy vína typického pro danou oblast (Stezka Rulandského bílého, Muškátu moravského a Blatnického roháče), Stezka Velehradská a Stezka Za Moravú byla určená hlavně rodinám s dětmi nebo méně náročným jezdcům. K otevírání cyklostezek se na Stezce Blatnického roháče připojili i účastníci z Uherského Brodu. Akci už tradičně připravilo Městské informační centrum v Uherském Hradišti, součást sdružení pro rozvoj cestovního ruchu Region Slovácko.

Závody RC aut

V sobotu 21. dubna 2012 se uskutečnili již po 12. závody The Great Cross Rally ve Zlíně. Závod byl umístěn v krásné lesní lokalitě se střídajícími se povrchy – lesní hrabanka a tvrdý kamenitý podklad. Trať byla svým charakterem technická a zároveň rychlá. Soutěžící měli „k dispozici“ několik sjezdů „na srdce“, které obvykle rozhodovaly o umístění. Více na www.intercup.cz.

19. ročník westernových závodů v Koryčanech

Tentokrát se přední westernoví jezdci utkají v Koryčanech dvakrát. Otevírá se ČTVRTÝ ROČNÍK PARAMETA POHÁRU. První závody se konali 21. – 22. 4., druhé pak o 14 dní později 5. – 6. 5. 2012. Westernové závody v Koryčanech jsou tradičně kvalifikací pro Mistrovství ČR ve westernovém ježdění, proto diváci mohou vidět skvělé výkony nejlepších českých westernových jezdců, kteří budou závodit ve více jak 20 disciplínách. Uvidíte mladé jezdce do 18 let i ostřílené westernové bojovníky. Nejlepší a nejvšestrannější jezdec ve třídě mládež i ve třídě open se stane Championem PARAMETA POHÁRU. Akci tradičně pořádá westernová sekce Koryčany a občanské sdružení HP Koryčany. Výtěžek z prodeje vstupenek bude použit pro potřeby handicapovaných dětí. První kolo PARAMETA POHÁRU ve westernovém ježdění proběhne ve dnech 21.a 22.dubna. Závody jsou dvoudenní, po oba dny začínáme v 9,30. Doprovodný program: Pro děti je připraveno vození na koni. Tradičně jsou v areálu umístěny stánky s občerstvením, jezdeckými potřebami i suvenýry.

Závody RC auto

Už po 21. startoval kalendář závodů RC rally modelů ve Zlíně. Prvním závodem 21. ročníku šampionátu Intercup byl 11. Caterpillar Rally, start závodu proběhl v neděli 11. 3. 2012 v 10 hod v nadzemních garážích u Krajského úřadu, vedle zlínského mrakodrapu. Na startu závodu se objevila cca 50-tka jezdců převážně se zlínského kraje, ale dojeli i závodníci z Čech. Největším favoritem závodu byl obhájce prvenství z minulého roku Petr Pavlát z Malé Skály, z našich jezdů je to Tomáš Lysák, Michal Poslíšil a Kamil Sedláček. O vítězi závodu rozhodlo 6 RZ umístěných v nadzemích garážích. Na startu závodu se objevila spousta vozů různých specifikací vozy sk. A8, WRC, 2WD, S2000. Všechny tyto auta jsou v měřítku 1:10, poháněné elektromotorem.

Vánoční turnaj v malé halové sálové kopané

Dne 17.12. se uskutečnil v Březolupech na sportovní hale Vánoční turnaj v malé halové sálové kopané starých pánů. Začátek byl stanoven na 9 ráno. Každý si sebou musel přinést láhev slivovice za celý mančaft. Takže už možná tušíte, že bylo o zábavu postaráno. Minimální věk od 27 let s tím, že jeden hráč v teamu mohl být mladší. Hrálo se na házenkářské branky, počet členů 4 plus golman plus náhradníci.

Mezinárodní sportovní veletrh SPORT Life

Od 10. do 13. listopadu proběhl v Brně Mezinárodní sportovní veletrh SPORT Life. Připraven byl bohatý doprovodný program. Jeho součástí byly veletrhy Bike Brno (zaměření na cyklistiku), Boat Brno (výstava lodí a vodních sportů) a Caravaning Brno (výstava karavanů a obytných automobilů). To všechno jste si mohli užít na brněnském výstavišti.

Agel Cup 2011 – turnaj v malé halové kopané

Dne 26. 11. 2011 se uskutečnil tradiční turnaj v malé halové kopané v Březolupech. Ve sportovní hale odstartoval v 9 ráno třináctý ročník Angel Cup 2011. Hrálo se 4 + golman a libovolný počet náhradníku. Ve startovném bylo: jídlo, pivo, čaj, káva, nealko, občesrtvení. Hrálo se na házenkářské branky ve čtyřech skupinách po čtyřech teamech.

Mistrovství ČR ve westernovém ježdění

O víkendu 17. a 18. září se v Hipocentru v Koryčanech uskutečnil již třetí ročník Mistrovství České republiky ve westernovém ježdění. Přihlášeno bylo asi 70 jezdců se svými koňmi. V sobotu se pojela první kola 15 westernových disciplín. Tradiční lahůdkou mistrovství byly rychlostní soutěže – slalom kolem tyčí nebo závod kolem barelů. Sobotu uzavřel freestyle reiningu, který se jel v kostýmech a s hudebním doprovodem. V neděli dopoledne svedli jezdci boj o poslední mistrovské tituly. Pořadatelé nezapomněli ani na diváky, ti se mohli těšit například na stylovou hudbu, jezdecké potřeby a suvenýry.

Hipocentrum Koryčany navíc pořádá 25. – 30. 10. „Anglické prázdniny“ podzimní prázdniny v sedle, více info na www.hipo.cz.

Juvacyklo MTB Cross country

V sobotu 17. září hostilo Uherské Hradiště závod Juvacyklo MTB Cross country, v jehož rámci se uskutečnil i Dětský cyklistický den. Součástí byl i pestrý doprovodný program. K vyzkoušení byly například odrážedla pro nejmenší, lehokola nebo jednokolky. Další informace najdete na www.juvacykloteam.cz.

Je za námi Freestyle show 2011

Freestyle motokrosová exhibice pod názvem FUNSTORM FREESTYLE JAM 2011, proběhla 24. srpna v Hluku. Představila se zde česká freestylová elita! Na letošním, již třetím, ročníku se podle plánu představil mistr světa Libor Podmol nebo domácí jednička Petr Pilát, jako třešnička na dortu zde byl skok auta s karavanem.

Zlíňanka přeplavala kanál La Manche

Abhejali Bernardová ze Zlína přeplavala kanál La Manche. Příprava obnášela hodiny plavání, poslední týdny mnoho hodin, především o víkendech. Potom je to hodně o otužování a také hodně o jezení :-) . Abhejali ale v rozhovoru pro ROCK MAX zdůraznila, že zvládnout se to dá v každém věku a že s ROCK MAXEM TO DÁTE!

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Dragon Boating

O víkendu 30. až 31. července se uskuteční již II. Mistrovství Moravy dračích lodi. I vy se můžete se svojí posádkou přihlásit do 24. 7. 2011. Na Mistrovství Moravy dračích lodí si můžete zajít do Ostrožské Nové Vsi a pokud se přihlásíte, budete bojovat „O pohár starosty Ostrožské Nové Vsi“. I letošní ročník Mistrovství Moravy je součástí IV. ročníku Dragon Boat Grand Prix 2011 Moravské ligy DL východní divize. Večerní Dragon Rock night party se bude odvíjet v rockovém rytmu kapel Hysteria a Exploze Rock. Přijďte a budete se bavit.

Následující text jsme s drzostí nám vlastní převzali z jakéhosi webu. Děkujeme:

Alespoň jedenkrát za měsíc sportuje 62procent Čechů ve věku 18-60 let. To ale na druhou stranu znamená, že dva z pěti Čechů nesportují vůbec nebo se s nějakou sportovní aktivitou potkají jen párkrát za rok. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění agentury TNS AISA.

Výzkum TNS AISA (www.tns-aisa.cz) proběhl v únoru 2009 v celé České republice. Dotazováno bylo celkem 531 občanů ČR ve věku 18-60 let.

Kdo jsou ti, kdo nesportují?

Podíl pravidelně sportujících lidí klesá s rostoucím věkem, takže největší podíl „nesportovců“ najdeme mezi staršími lidmi.

Zatímco ve věku 18 – 29 let pravidelně aspoň jednou za měsíc sportuje 81 procent lidí, ve věku 30 – 39 let je to 63 procent, mezi 40 – 49letými je to 62 procent a ve věku 50 – 60 let je to už jen 37 procent.

Podíl pravidelně sportujících se liší i v závislosti na vzdělání. Největší podíl lidí, kteří alespoň jednou měsíčně cvičí, je mezi vysokoškoláky (91procent žen a 69procent mužů), o něco nižší je mezi středoškoláky s maturitou (pravidelně jich cvičí 72procent žen a 77procent mužů) a nejnižší je podíl pravidelně cvičících mezi lidmi bez maturity (zde pravidelně cvičí jen necelá polovina z nich.

Jak často cvičíme?

Pokud se zaměříme na ty, kteří pravidelně alespoň jednou za měsíc sportují, pak průměrná frekvence cvičení těchto lidí je téměř dvakrát týdně. Častěji než dvakrát týdně sportuje zejména nejmladší dotazovaná skupina 18 – 29 let.

S rostoucím věkem sice ubývá podíl lidí, kteří cvičí, ale ti, kteří se sportu pravidelně věnují, se mu věnují častěji a sportující lidé ve věku 50 – 60 let cvičí v průměru téměř dvakrát týdně, tedy jen o málo méně než mladí do 29 let.

Mezi pravidelně sportujícími lidmi častěji cvičí spíše nekuřáci než kuřáci a lidé, kteří vůbec nepijí alkohol. Lidé, kteří označují svou fyzickou kondici za velmi dobrou, sportují v průměru téměř třikrát týdně.

Proč cvičíme?

Většina pravidelně cvičících uvádí, že to dělají kvůli tomu, aby se udržovali v kondici, a kvůli dobrému zdraví.

Téměř polovina lidí pak říká, že chodí sportovat, aby se odreagovali od práce.

Pokud sledujeme, jaké důvody uvádějí muži a ženy, je udržování v kondici důvodem, který muži i ženy uvádějí na prvním místě. Druhý nejčastěji uváděný důvod je však již u žen a mužů odlišný: pro muže je jím hlavně odreagování od práce, zatímco pro ženy je „dvojkou“ skutečnost, že si sportem formují svou postavu a pečují tak o svůj vzhled.

Další tipy převzaté z chytrých webů:

Zásady tréninku

Aby byl trénink efektivní a účelný, je zapotřebí dodržovat obecně platné zásady a pravidla:
1) Našemu tělu velmi prospějeme tím, že sporty trochu prostřídáme – teď v zimě např. lyžování, bruslení, plavání, jindy jízda na kole, zaběháme si apod. Organismus si nezvykne na stereotyp, nedojde k tzv. adaptaci na zátěž a neustále tak můžeme svou výkonnost zvyšovat. Stejně tak zamezíme vytvoření psychických zábran vůči dané pohybové aktivitě, pokud nebude docházet k monotónnímu opakování.
2) Zásada postupného zvyšování zatížení.
Adaptační procesy se uskutečňují tehdy, jsou-li příslušné podněty (objem, intenzita) dostatečně účinné. Pokud chceme svoji výkonnost zvyšovat, musíme zahájit pravidelný trénink. Je jedno, když začneme jezdit nejdříve dvakrát týdně, třeba jen po dvaceti kilometrech. Rozhodující je pravidelnost a pozvolné, zvyšování objemové zátěže. Adaptaci našeho organismu zjistíme brzy, již po 2-3 týdnech, na tepové frekvenci. Tréninkovou trasu zvládneme stejnou rychlostí při nižším tepu. Je to důkaz, že jedeme spíše na tuky! (Aerobní aktivita) Pokud chceme správně nastartovat metabolismus tuků, je lepší začít najíždět základní objem (1000 – 2000 km) spíše v nižším tempu tj. v aerobním pásmu . Pokud tato pravidla dodržíme, půjdou s nárůstem objemu a výkonnosti dolů také naše kila. Až se postupně „zapracujeme“ v objemové přípravě, můžeme pomalu zvyšovat také intenzitu jízdy. Najeté kilometry nám slouží jako spolehlivý základ pro další více kvalitní trénink nebo dokonce závody.
3) Zásada střídaní zatížení a odpočinku
V praxi to znamená, že po rozvojovém, tréninku by měl následovat lehčí trénink nebo úplný odpočinek. Rčení, že správně zvolený odpočinek je to, co dělá výkon výkonem, má své opodstatnění.
4) Zásada systematičnosti
Zatěžování by mělo být plynulé, postupné, nepřetržité a plánovité. Pokud nebudete cvičit pořádně a často, je to jen ztráta času. Tento druh uvažování odrazuje spoustu lidí od toho, aby v pravidelném cvičení pokračovali nebo s ním vůbec začali. Logicky však je jakýkoli pohyb lepší než pasivita.

Správná intenzita

Přílišným přetěžováním můžete svůj organismus poškodit, naopak nízkou zátěží organismu ztratíte čas a takovýto pohyb je bez kýženého efektu. Důležitá pro efektivitu zvolené pohybové aktivity nebo tréninku je proto správná intenzita, objem a četnost cvičení. Srdeční frekvence (SF) je jedním z nejspolehlivějších parametrů určujících intenzitu zátěže. Vytrvalostní trénovanost se také významně projevuje adaptací oběhového systému nejen při zátěži ale i v klidových podmínkách.

Jedno ze základních pravidel zní, že netrénovaný jedinec by při středné a dlouhodobé fyzické zátěži neměl přesáhnout 80% své předpokládané maximální tepové frekvence. Pokud tak činí, nemůže dosáhnout cílů, které si před tréninkem stanovil. Vyšší zátěž jeho organizmu nijak neprospívá, ba naopak může vážně poškodit zdraví. Při takové činnosti nedochází k dostatečnému spalování tuků, jelikož organizmus potřebnou energii získává rychleji z jiných zdrojů, např. ze svalové tkáně. Bez použití měřiče tepové frekvence, neboli sportesteru nelze stav vaší tepové frekvence spolehlivě monitorovat a musíme se spolehnout jen na vlastní subjektivní pocity Se zvyšující se tepovou frekvencí totiž metabolismus přestává brát energii z tuků a přechází na glykogenové, tedy sacharidové energetické zásoby.

Nový hit v běhání

Tradiční běh je založen na tom, že se dopadá nejdříve na patu, boty jsou přitom vyráběny tak, aby dokázaly maximálně pohltit energii při dopadu paty. A to jen pokud máte boty určené k běhání. U přirozeného či bosého běhu se ale dopadá nejdříve na špičku a střední část nohy, kdy sílu nárazu tlumí přirozená anatomie chodidla a nohy. Stále přibývá těch, kteří volí tuto formu běhu. A příští rok bude běh naboso hitem!
Několik týdnů to naše Marcela zkoušela a výsledek – stále sténá a všechno ji bolí :)

Na kolo s ROCK MAXem!

Tým rádia ROCK MAX se chystá zúčastnit oslav Dne země spojený s otevíráním sezóny na vinařských cyklostezkách. V rámci celoroční akce „S ROCK MAXEM TO DÁŠ!“ podporujeme začínající sportovce a cyklisty, se kterými se vydáme 16.4. na otevírání stezek (a poté 1.10. na uzavírání stezek). Obě akce startují v Uherském Hradišti, kde bude mít ROCK MAX stan i jeep a odkud také vyrazí „rockmaxácký peloton“ (moderátoři a posluchači v RM tričkách). Akce bude podporována ve vysílání i na webu a bude se konat za každého počasí.

S ROCK MAXem v uších!

Blíží se jaro a někteří rockeři už vyráží do polí! Ideálně s ROCK MAXem v uších! Přesně tak běhá i náš fanda Dušan a tak vám pro inspiraci přinášíme jeho letošní předsevzetí i tipy (věříme, že s ROCK MAXEM to Dušan zase dá!):

Termíny

 • Pražský půlmaratón 2.4.2011
 • Vsetínská desítka – Valachiarun 16.4.2011
 • Olomoucký půlmaratón 18.6.2011
 • Valašský horský půlmaratón – Valachiarun 1.10.2011

Začátky:
Po návratu z vojny (léto 1993) jsem dojížděl do práce cca 20 km na kole. Když napadl sníh, chyběl pohyb a tak jsem začal běhat. 1,2,3 km. Později jsem trénink prodloužil do 10 km. Žádné závody, jen běh pro zdraví:-)
Na přelomu 2004/2005 jsme se vyhecoval a přihlásil na svůj první maratón a začal trénovat intenzivněji než kdy dříve. Tzn. 40-70 km týdně a maratón jsme dal za 3:23:28. Loni jsem se pokusil zlomit čas 3:00:00, ale to jsme nedal (3:12:21) přestože jsme naběhal v tréninku přes 1500km… (týdně 80-110km). Nicméně na polovičních tratích byly časy dobré, tak letos budu běhat kratší závody, na pohodu:-)
A tréninkový plán?
Každému vyhovuje něco jiného. Já už mám jisté zkušenosti, takže já postupuji zhruba takto: S přípravou začínám v prosinci. Za každého počasí. První týden pomalý výklus 3x až 4x 7km, každý další týden 4x 10 km. Jde o to znova se po 6 týdnech relaxace dostat do „starých kolejí“. Prvních pár týdnů se snažím naběhat kilometry v pomalém tempu. Deset týdnů před plánovaným hlavním závodem (půlmaratón v Praze) na sobě začnu více makat. Zvedá se kilometráž, do tréninku se zapojují rychlé úseky, občas výběh do kopce, občas sprinty, fartek a hlavně dlouhý rychlý vytrvalostní běh…
A proč to dělám?
Z počátku abych něco dělal, později se s toho stala droga. Člověk si vyčistí hlavu a protáhne tělo…

ÚLETY

SVĚTOVÉ VÁNOCE A SILVESTR

Vánoce plné cizích jazyků a světových songů – takové byly Vánoce 2011 na ROCK MAXu. Jako dárek jste od nás dostali Psí song, který jsme speciálně natrénovali a pro vás natočili. Všichni z našeho týmu se také ukázali jako dobří znalci světové mluvy. Připojujeme i novoroční pozdravy. Vše můžete poslouchat níže.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

NULOVÝ SILVESTR

Jak se nám vydařil „Nulový Silvestr“ se přesvědčte sami! Děkujeme všem, kteří se nebáli zveřejnit své nulství! Balíky CDéček a dárků tak od ROCK MAX získali nejen borci, ale i úplní loseři! Věříme, že letošní rok to společně dáme a jdeme z nuly na jedničku!

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

MAXIFÓRY

Slunko je potvora, tak je třeba se před ním chránit. Už heslo „Něco na hlavu, za fór do ucha!“ napovědělo, jak vyhrát pokrývku hlavy dle vlastního výběru. V červenci jsme největší vtipálky lovili na čísle 722 74 72 75 (ROCK MAX Ucho) a vybírali, kdo si zaslouží vyhrát. Poslechněte si některé povedené kousky:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

KEN HENSLEY

V pondělí 31. 8. jste mohli prázdniny završit na koncertu Kena Hensleyho. Rádiu ROCK MAX se podařilo Kena dostat do studia a to těsně před jeho vystoupením ve Zlíně. Rozhovor, který s tímto velikánem udělala Magda, můžete poslouchat tady:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

ZPÍVEJ S NÁMI

V rádiu ROCK MAX si můžete úplně jednoduše zazpívat v hlavním vysílacím čase a ještě za to vyhrát nějaké super CD. Přesvědčte se ZDE!

ROCK MAX VÁNOČNÍ POZDRAVY A SILVESTR

Slyšet jste je mohli v éteru, ale někdo je chce mít doma. Proto vám nabízíme vánoční pozdravy moderátorů a spoty lákající na Silvestr. Připojujeme přání moderátorů do roku 2010.

ROCK MAXÁCKÉ AUTOMÍCHAČE

Určitě se vám někdy podaří narazit na silnicích na domíchávače, které nesou loga ROCK MAXu! Pokud proti nim pojedete, zablikejte na ně :-)

CO ZACHYTILO NAŠE ROCK MAX UCHO :-)

Opravdu si s vámi nikdo na záznamníku nebude povídat, ale díky moc za příspěvky!

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

VÝVOJ METALU

Jaký byl vývoj metalu? Třeba vám poradí Pro-Pain! Ti udělali rodokmen metalu. Podívejte se níže.

HYMNA

V úterý jsme v Ranní show, po vzoru Vlastičky Parkanů, songem přivítali prezidenta USA George Bushe. Hudbu dodal archív a text jste skládali vy, posluchači. Tady si sami poslechněte toto „hodnotné“ dílko….

DESATERO

Kdo v pátek 25.5.2007 vstával mezi 6 a 9 hodinou s Rockmaxemna vlastní uši slyšel jak Martin s Honzou sestavovali s „naladěnými“ rockery VÍKENDOVÉ DESATERO. A co z toho vzešlo ? Přečtěte si sami..
VÍKENDOVÉ DESATERO RADIA ROCKMAX:
1 ) Nepřeladíš Rockmax i kdyby výluka ve vysílání byla.
2 ) Nevstoupíš do víkendu bez bedny piva.
3 ) Nebudeš se bránit a pak budeš mlčet – ženo.
4 ) I kdybys blbý byl, tak by ses tím nechlubil.
5 ) Neposkáčeš manželku souseda, neb on poskáče tu tvou.
6 ) Nezliskáš-li se o víkendu jako klokan, jako bys nežil.
7 ) Nepřekročíš práh jiného radia, neb toto je pro tebe svaté.
8 ) Pij, dokud nepadneš, a když padneš, tak pij vleže.
9 ) Co můžeš, urvi, co nemůžeš zkurvi.
10 ) Když už, tak už.

ENGLICKY – DYCKY

Jazyk je zrcadlem člověka … a cizí jazyk dává člověku křídla (nemyslíme tím žádné erotické hrátky!!!). Schopnost bez problémů používat cizí jazyk v různých situacích – to jsou křídla, která člověku dávají šanci vzlétnout, poznat víc, letět rychleji než ostatní a doletět dál. S ROCK MAXEM to zvládnete bez dřiny! Jak říká náš lektor Radek Kašpar: „Budete-li mít pořádnou motivaci a dostatek odvahy, jste za pár týdnů jedničky!“

V rámci letošní akce „S ROCK MAXEM TO DÁŠ“ jsme se proto rozhodli pomoci Vám rozumět textům těch nejlepších rockových hitů. Každou sobotu v 10:28 se pokusíme naučit vás pár základních slovíček nebo frází. Výuku zajišťuje nejen brněnské „Business Language Centre Radka Kašpara“, ale také náš moderátor Zdenek Čík. V Americe a v Irsku strávil čtvrtinu života, je proto připraven DÁT TO S VÁMI! Postupně zde najdete jeho doporučení, tipy, slovíčka i slangové fráze…

.

How You Doin’?! Pěkně vítám do první lekce!

Když vycestujeme do světa jako reprezentanti naší vlasti, bylo by dobré vystupovat jako řádně vychovaní občané a pozdravit. To je základ. V Británii, Americe, Kanadě nebo v Austrálii se to dělá porůznu, ale řekl jsem si, že Vás naučím základní frázi, která Vám pootevře vrata. Frázi dobře známou z mnoha filmů a seriálu, tudíž zažitou.

„Good day“, „Good morning“ si nechte do práce, „Hello“ pro poštáka nebo stařenku na ulici. Použít jde „Hi“, „What’s up“, „How’s it goin’“ nebo oblíbené a univerzální „How you doin’?“ – jak se vede, jak to jde? Haujudůjin 8)

Jo, a hlavně nezapomeňme na to, že pozdravit je slušnost, ale odpovědět je povinnost. Není potřeba přemýšlet a vymýšlet otřepané „I’m OK“, „I am fine“ nebo „I’m good“, ale – odpovědět tou samou otázkou Haujudůjin 8)

Tak šťastnou cestu! Zee. \m/ (o_o) \m/

.

Second Service – Druhé podání…

Minule jsme naše lingvistické okýnko pro ty, kteří se ve světě chtějí aspoň trochu dorozumět (uznejte – Beer, Marlboro a Metallica nám na cestách stačit nebudou), začali pozdravem. Pokud budem potřebovat vyznat se v rozpisu pracovních služeb, v programu satelitní TV nebo si celý život lámem hlavu nad tím, co sakra znamená to MTWTFSS na digitálkách, musíme se naučit dny v týdnu.

Stačí se našrotit kousek songu Garyho Moora (R.I.P.!) „Friday On My Mind“:

Monday morning feels so bad – v pondělí je mi pěkně na nic
Come on Tuesday I feel better – pojďme, úterý, cítím se líp
Wednesday just won’t go – středa prostě nepůjde
Thursday goes too slow – čtvrtek se jenom táhne
I’ve got Friday on my mind – na mysli mám pátek

… nebo kousek songu od The Cure „Friday I’m In Love“:

I don’t care if Monday‘s blue – je mi jedno, že pondělí je mrzuté
Tuesday‘s grey and Wednesday too – úterý je šedivé a středa taky
Thursday I don’t care about you – čtvrtek, to mně nezajímáš
It’s Friday I’m in love – je pátek, jsem zamilovaný

Oh, džízus – zapomněl bych na to nejdůležitější – na dny volna! Čekněte šlágr od Lynyrd Skynyrd „Saturday Night Special“ a pecku od Saliva „Broken Sunday“.

Teď už Vám neuletí žádné letadlo ani Bruslí v televizi. Teda, Čak Nóras. Opatrujte se – Take care!

Z.

Nestihl jsi poslouchat? Nevadí!

Here is the Music Player. You need to installl flash player to show this cool thing!

BRNKÁME SI (..I NA KYTARU)

Protože každý chce něco jiného a někomu hubnutí nic neříká, rozjedeme v rámci letošní akce „S ROCK MAXem to dáš“ i školu hry na kytaru. Jak to zvládá Šárka najdete v našem klábosícím chlívku.

Co dělat, když vaše prsty nestíhají?

V rámci letošní akce „S ROCK MAXem to dáš!“ jsme se zaměřili i na muzikanty. Hlavně na ty, kteří se chtějí naučit hrát na hudební nástroj. Ve vysílání ROCK MAXu můžete slyšet rady našich už profláklých umělců a níže najdete song, který se budeme všichni učit. Jedni ho budou zpívat (nejlépe tak děti, ty ho totiž znají) a další to na zmáknou na kytaru.

Jak se Psí píseň naučíte, posílejte svá videa na rockmax@rockmax.cz! Můžete vyhrát skvělé dárky! Marcel s Kubou už vyhráli třeba let balonem, tak mrkněte, jak jim to jde :-)Psí song:

This old man, he said one and began to play ‘nick nack’ on my thumb and with a Nick nack patty wack, gave a dog a bone,this old man came rollin home, he said two and began to play ‘nick nack’ on my shoe and with a Nick nack patty wack, gave a dog a bone,this old man came rollin home, he said three and began to play ‘nick nack’ on my knee and with a Nick nack patty wack, gave a dog a bone,this old man came rollin home.

Tady máte kytarovou melodii –

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Takto se to učil náš Filipmrkněte na jeho blog.

A takhle to hrají profíci:

Rady od zkušeného kytaristy:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Rady od našich posluchačů

Jak začít od Jirky:
„Začal jsem hrát na čtyř strunou basovku začátky byly těžký. Neuměl jsem akordy nic a nějak se mě to ani nechtělo učit, chtěl jsem rovnou hrát písničky. Myslel jsem si, že budu dobrý jak Steve Haris, ale to jsem si jen myslel realita byla jinčí. Co bych doporučil lidem, kteří začínají hrát? No tak zásadně trpělivost, protože to nejde tak jak se zdá, ale časem se dá všechno s klidečku naučit.“

O své zkušenosti se s vámi chce podělit Houba:
„Hraju na baskytaru, abych řekl pravdu nevím ani řádný důvod proč. Vzniklo to v 9. třídě, když mi bylo 15, muziku jsem žral a spolužák měl elektrickou kytaru, tak mně říkal – kup si nějaký nástroj elektrická kytara v tu chvili už byla nějak vyloučená, když ji měl on. Bicí to bylo na mě moc těžké pochopit. Tak jediný, co už to jistilo byla tenkrát basa. Nějak jsem tomu přišel na chuť a zůstalo mně to už 3 roky a snad ještě dlouhá léta zůstane, doufám.“

Soutěžili jsme o lístky na Arakain a ptali jsme se na zkušenosti s hudebními nástroji. Prvním šťastlivcem se stal Vojta z Břeclavi, který napsal:

„Hudbu máme v rodině. Můj tata byl mockrát stárek podluží, mamina zase zpívala ve sboru už na gymplu. Já od mala krákal vše, co se dalo ale rock&rollem počínaje… :D !!! Na kytaru jsem se učil už kdysi na jeden takový rozvrzaný vergl. Ale ve dvaceti jsem si udělal vážně radost. Kupil pořádnou novou – Jumbo. Od té doby to furt zkůšám a je to lepší a lepší. Juknite tot hén dole na tuto sajtnu: www.justinguitar.com – sveho času obsahovala i tabulatury, ale je to vcelku dobra věc, když se člověk chce naučit aspoň neco. Pokud se už chvilku učíte anglicky, nejlépe pokud už něco umíte.
Šárino fčíl rada numero uno: ne že sa někde zřídíš a pak budeš chttít hrát na kytaru! struny budů v háju na to tata…
zadruhé: mosíš ju mít fakt ráda jako třeba květinky v kvetinacu co si pjestís možna..a do třetice: když si ostříháš nechtiska na levé paprči (poku jsi pravačka) tak možná zjistíš že ty struniska ide i zmačknoot pořádně. Nejprv ale potřebuješ najít kytaristu(tku) jestli se ti nechce prohrabavat knizky aby ťa naučil(a) jak to vubec chytnoot.Sám bych se chtěl naučit na čelo. jako Violoncello – ono to tak krásně zní. Třebas Apokaliptyka má díky jeho tónům nezapomenutelnou sílu. Tož ale ješče doma tak jedno mnět.“

Další kdo dostal lístky na Arakain je Mára, který napsal:

„Ahoj RM Rockeři,
tak velké odhodlání jako Šárka bohužel nemám. Pozoruji spíše hudební Hluch než sluch takže snaha u mě hledat umění ovládat jakýkoliv hudební nástroj je zcela zbytečná. Před pár lety mě ale učaroval zvuk závěrky foťáku. Zapracoval jsem na sobě a pořídil vlastní aparát. Tak hraju vlastně na foťák. :-) Není to sice nic ohromného (cvaká kde kdo), ale strašně to uklidňuje…
Bavte lidi dál stále tak dobře, jako doposud, krásný den Mára.“

Lístky od nás dostal i Aleš, napsal nám jaké má dilema:

„Čau rockmaxerky a rockmaxeři, už dlouho bych se chtěl naučit hrát na baskytaru, ale nevím, jestli když utratím peníze za kytaru, kombo,….. které docela slušně ladí a hraje, jestli se přinutím se něco naučit. A kór když vás lidi od toho odrazují, že neumíte vlastně ani notu a nikdy ste to nedržel v ruce. Předem děkuji váš věrný posluchač Aleš.“

Arakain má zadara i Petr:

„Zdravím, chtěl bych se naučit hrát na triangl. Mým snem vždy bylo hrát v metalové kapele na triangl. Stát na pódiu, pařit a občas jen tak „cink cink“ na triangl.“

Lůc@ má lístek za snahu i za fotku:

„Zdravím,no,po několika letech přemlouvání a ukecávání jsem na Vánoce dostala krásnou akustickou kytarečku,bohužel bez ladičky,takže tejden sem se na ni mohla jen dívat,jak se vyjímá ve stojanu.A za další týden mi ruply struny. :D Ale už se postupně učím krůček po krůčku sama,podle knížky pro začátečníky,podle videí,…atd. Tak snad si brzy s někým zahraju.“

A poslední lístek putoval Petrovi:

„Ahoj ROCK MAXko,
Nevím, jak začít, ale tak…Své tělo tak trochu sportem udržuju, ale hubnout nepotřebuju, spíš bych nějaké to kilo navíc uvítal.:) Nyní hraju ze tří pětin v rodinné kapele, kde mými spoluhráči jsou strýc a teta. Na názvu jsme se ještě neshodli,ale to přijde s prvním veřejným koncertem. Já hraju na basovku, ale má hudební minulost je trošku složitější. Vždycky jsem chtěl umět na kytaru,tak jsem na základní škole navštěvoval kroužek, kde mi to moc nešlo, z toho důvodu jsem to následně vzdal a zanevřel na ni. Pak mi strýc asi po roce ukázal tři akordy a ty jsem se naučil, jenže to ještě nebylo ono, tak jsem začal hrát na basovku a s bráchou a kámošema jsme si založili kapelu, s kterou jsme také párkrát vystupovali. Jenže jak to tak bývá, nakonec jsme museli jít každý svou cestou. Mezitím jsem se na kytaru naučil už docela solidně a protože noty umím jen zčásti, hrál jsem vše většinou podle sluchu, na to jsem v ohledu ke svému vycvičenému sluchu náležitě hrdý.:) No a poté, dnes už čtyři roky, hraju v naší rodinné kapele, strýc – bicí, teta – zpěv, já – basa a dva Kamilové – kytary. A s tou angličtinou, no anglicky něco málo zvládnu, nejlíp jsem si jí zopakoval na Masters of rock, když jsem se už trochu společensky unaven dal do řeči s Estonskou dívkou.:) Bylo to velmi zajímavé, uhranula mě svým pohledem jemné rockerky. Celkem mi rozuměla, taky se tam určitě tento rok opět potkáme.:) Jo a na kole moc nejezdím, okouzlil mě spíše skateboarding, ale to rockerské srdce mám i při jízdě, prostě vždycky a pořád jsem sám sebou. Tak se mějte a poslechu ROCK MAXu dbejte…Peca“

Děkujeme všem, co se do soutěže zapojili. Tady máte ještě některé vzkazy:

„Milé rádio!
Denně Vás poslouchám, tak jsem si říkal, že bych Vám poslal svůj příspěvek k tématu. Matka tvrdí, že výborně hraju na nervy, brácha hrával na basu, ale těch „vršků“…, tak přešel radši na točené. A s kamarádama jsme si říkali, že
když máme tolik nástrojů, založíme kapelu. Jenže… jenže ji chytila jeho přítelkyně a leží s ní ve špitále. No, jestli je to takový nářez, tak si raději nějaké ty kapelníky poslechnem. Navíc přišel o noty – sebrali mu je, když nadýchal…Hezký den přeji, věrný posluchač Jirka“

„Dobrý den, já se chci již od mala naučit hrát na kytaru, tak jsem šel v první třídě do hudební nauky naučit se hrát na kytaru, jenže jsem vyfasoval pos… flétnu. Učitelka pořád nechtěla pochopit, že jsem tam byl kvůli hraní na kytaru, ne abych si strkal něco do pusy :) , tak jsem toho nechal protože, dle ní je to dobrý základ pro všechny nástroje, ale já si stojím za svým že je na prd :D

„Hraju docela rád na nervy a myslím že mi to docela de a chtěl bych se naučit ještě na vuvuzelu nebo něco podobného, co by mi pomohlo zdokonalit mou hru na nervy. s pozdravem Marv“

„Hraju na klavír a flétnu, chtěla bych se naučit na elektrickou a akustickou kytaru.“

„Dobrý den před dvěma lety bracha založil s kamaradem pavlem a kulinem kapelu a shaněli basaka nemohli nokoho najit tak, bracha aniž bych to tušil mně objednal baskytaru. Přisel balík já na to čuměl, co to je, že je to omyl a chtěl jsem to vrátit a brácha mě řekl „nic vracet nebudeš. Zaplať to a nauč se na to hrát! Tak a teď trénuji a snažím se hrát, momentálně nahráváme naše první CD. Tak jsem se dostal k hraní. S pozdravem Vosa“

KILO SEM – KILO TAM

Poukazy od Fit Vitalita jsou rozdány! O zážitky s hubnutím se s vámi chce podělit Lenka:

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Audio clip: Adobe Flash Player (version 9 or above) is required to play this audio clip. Download the latest version here. You also need to have JavaScript enabled in your browser.

Zde jsou vaše oslavné básně na špeky, špíčky a kilečka, za které jste mohli získat poukazy na hubnutí:

„Kila“
Marcela Volavka Dobrodružka

Šedesát! Nádherné číslo!
Malé bříško šestky s velkým pupkem nuly!
Prostě jim to krásně vyšlo,
netřeba mít žádné chmury.

Šedesát – to se objevuje na váze,
když stojím na ní nejistá,
občas to totiž vypadá neblaze,
a rafička kolísá.

Šedesát ….a jedna! Už je to tu zase,
baculatou nulu střídá vychrtlá jednička,
nabrala jsem v pase,
krásná další kilíčka.

„Bříško“
Filip „tlouštík“ Bartek

Bříško mé kulaté,
kdo za tě může,
snad ten mok zrzaté,
snad malá vůle.

Jednou tě dostanu,
věř, že tě shodím,
možná jíst přestanu,
snad to rozchodím.

„Špeky krásné, špeky mé“
Monča

O špeky krásné, špeky mé,
jak krasně mi přetékáte …
s vámi je mi tepleji, o to více krásněji

Vždy když si zapnu gatě
..a vy mě tak krásně přes ně přetékáte
a nejdete nikam schovat,
to se musím hned rozpalovat..

Chci vás, mám vás ráda,
jako kamaráda,
přítele co zahřeje
a to né jenom do postele.

O špeky krásné, špeky mé.

„Písmenka od Zdenka“
Zdenda

Všichni řeší špeky, tuk,
mně to ale netočí,
je mi lautr šumafuk,
kolik piv mi natočí!

Já jsem na tom, myslím, skvěle,
nemám moc a nemám málo,
prohlásím teď asi směle:
tak akorát kil nastálo.

Vychutnám si z plna hrdla,
Myslivce či Samsona,
nebuďte vy žádné trdla,
hledat ve mně nortona!

A co jídlo, pokrm, strava?
To je stejná story.
Brambor kotel, knedlí osm,
toho zdlábnu hory!

Kil sedmdesát od vojny,
nosím celé dlouhé roky,
Kalousek je průbojný,
střeží moje úzké boky.

Ať potřebujem nebo ne,
chudnout budem spolu,
aspoň béknu, patrone:
Sláva rakenrólu!!!

„Protiřečka“
Katka Mošťková

Kdyby moje láska
mým oblým tvarům patřila,
udržet si svoji váhu
stále bych se snažila.

Kdo by chtěl poukaz
Vitalia Fit,
kdyby na své špíčky
nedal dopustit?

A kdo chce zhubnout
už snad věky,
proč by psal ódu
na svoje špeky?

„Pár kilo navíc“
Nikola Š.

Pár kilo navíc mám,
jen trochu si to vyčítám.
Maso, sladké pojídám,
jen nevím kdy přestat mám.

S přítelem si užívám,
i když velké bříško mívám.
Po porodu nepřibírám,
jen ty madla lásky mám.

Tančit Zumbu se snažívám,
i když trochu nestíhám.
Krok tam, krok sem udělám,
celá se pak potem zalívám.

Pro pár kilo si nic nedělám,
moje óda pro Vás končí Vám.

„Kilo?“
105 kilo

Ťažko som hladal matematickú závislosť k slovu kilo,
ale kto hladá nájde.

Tak napriklad jedna možnosť je pivo,
tá ďalšia domáce kino
a v neposlednej rade clivo.

Čo z toho plynie?Priama úmera sa rynie!
Čím menej pivo,kino a clivo
o to vačšia radost keď leze dolu nejake to kilo.

„KLASIKA (aneb šťastný život)“
Kilům zdar, věrný posluchač Dan

Ráno vstávám celý šťastný,
že mám ještě prsty mastný
S hygienou marnit čas,
kdo to viděl! prosím Vás.
Snídaně? tak to je základ,
nešetřím se, dám si náklad.
Na jogurty s odporem,
hledím v boxu s otvorem.
Odhrnu je rychle stranou,
uzené je krmí pravou.
K tomu dám si trochu více,
…ale kdepak brokolice!

Párečky tu leží skromně,
těší se už do hrnce.
S hořčicí a křenem pro mě,
budu jako v bavlnce.
Do oběda doba dlouhá,
pomůže jen svačinka,
bude to jen chvilka pouhá,
než se ztratí tlačenka.

K obědu však by to chtělo,
něco s větším odstupem,
myslím si na vepřo, zelo,
knedlo bude s nášupem.
Bez dezertu ani nápad,
dám si dortu, půjdu chrápat.
Odpočinek osvěží,
žaludek však zpívá,
dám si porci hovězí,
s řádným lokem píva.

Kamarádi čekají,
piva bude více,
najíst mi tam nedají,
červenaj’ mi líce.
Spěchám domů, ne však rychle,
jen co nohy dovolí,
zabrzdím u sýra krychle,
rozmrzelost povolí.
Sejra je jak suché z nosa,
přikrojím si herkulesa.
Hodím na to plátek šunky,
bez bůčku však moje buňky,
nevydrží toho více,
na řad přijde krkovice.

Spokojenost cloumá špeky,
přikryju se kouskem deky,
Ráno vstávám celý šťastný,
že mám ještě prsty mastný.

„Moje špíčky – žádná krása“
Lenka B.

Moje špíčky – žádná krása, dietolog v dáli jásá.
Zdravou stravou, pohybem budu hubnout každý den.
Na snídani vločky zdravé, na dietu jsou to pravé.
K obědu pak krůty plátek, v kaloiriích nemám zmatek.
K večeři hrst zeleniny, ať doplním vitamíny.
Přes den hlavně vodu pít, škodliviny vypotit.
Běžky, kolo, plavání, špekům hrůzu nahání.
Koho by to napadlo? Pomůže mi švihadlo.
Špeky musí z těla ven, být jak proutek je můj sen!

„Pivo, vepřové a metal“
Vašek

Do sportu já nejsem fakt žádný nadšenec.
Břicho mé zdobí okrasný prstenec.

Vždyť já ani nemohu kvůli tomu sportovat.
Bříško mé kulaté musím si zachovat.

Má stará křičí na mě ze dvora.
Co je to za chlapa bez řádného bachora.

Neprošel jsem dveřmi, když jsem šel na noční.
Prostě jsem lidi dost prostorově náročný.

Vždyť břicho velkého ducha fakt značí.
Pivo a vepřové to ke štěstí stačí.

Ješte si k tomu pustím trošičku metalu.
Buďte si jisti, že z postele nevstanu.

A pak mi stačí pouze ruku natáhnout.
Studenou dvanáctku z ledničky vytáhnout.

Poté už v klidu jazyk si poleju.
První je na chuť.
Druhou do sebe naleju.

Nejhorší problém je, když pivo dochází.
Naštěstí za rohem se hospoda nachází.

Stará mi tam pro pivo chodí.
A ta nízká cena !!
Už ví, že musí spěchat, než jí padne pěna.

A když se pokojem nesou vlny rokové.
Snad ani v nebi to není takové.

A proto lidi říkám, když tyto slasti nám bůh nechal.
Nevidím důvod, proč bych do nebe spěchal.

Snažím se být skromný, ale jenom tak na oko.
Vždyť byl bych vzorem, kdyby vládlo zas baroko.

„Óda na kilečka“
Lucka – velká prcka

Pěju ódu na kilečka,
nemysli si, nejsem bečka.
Jsem jen pěkně zaoblená
plná, hladká, krásná žena.
Často mám chuť na masíčko,
dám si stehno i prsíčko.
Vínečku se nevyhýbám,
tučný sýr jím ráda zalívám.
Co bych z toho žití měla,
teď mám aspoň jasný cíl
Začnu si vážit svého těla,
do léta ho zbavím nadbytečných kil!

„PÁR KIL NAVÍC“
Štěpánka

Nejsem, chlapče, tanečnice z Lúčnice,
pupkem hravě ucpu díru v lodi,
proporce mám jak z řeznictví učnice,
žeru chlapy, kteří se mnou chodí.

Nemám ráda holky, co jsou jako stvol,
když prdel, tak ať je trochu vidět,
duní to, když zatancuju rock´n´roll,
nevím, za co měla bych se stydět.

Cestu v davu udělám si šestkama,
na co šlápnu, těžko potom dýchá,
nechci jabko, hrušku, ani banána,
mých pár kilo navíc je má pýcha…

Že mám trochu vyvinutý podbradek?
No a co? Tak nejsem kost a kůže!
Zanech, chlapče, „baculatých“ nadávek,
sic na hrobě zavoní ti růže!

„ÓDA NA ŽRAVOST“
Cypysek

Říkám ti, lásko má, nehleď mi na kila,
knedlík a uzené mám tuze rád.
S dietou nedělej ze mě už debila,
když ve tři ráno chci posnídat.

Tlačenku s jelitem zapiju podmáslím,
ty kroutíš očima, že jsem snad E.T.,
sádlem si na tlusto tři chleby namastím,
miluju, když v noci lednice svítí.

Pro dobré trávení zmlasknu tři lahváče,
se Zumbou mi, lásko, na záda vlez.
Strašíš mě, že to zas můj žlučník odskáče,
že jsem s tou žravostí hluboko kles´…

Na noční bílý sex těším se celý den,
no tak mi neříkej, že já jsem vůl!
Jen slovo o škvarcích a letíš z domu ven,
jak rád tě vyměním za plný stůl…

Půl dortu ozdobím půlmetrem smetany,
zplivnu ho na počest té velké ztráty.
Můžeš být ráda, že je to už za námi,
teď si cvič aerobic, přeskakuj dráty…

Z internetu jsme pro vás drahouškové vybrali pár doporučení. Konkrétní rady přijdou časem, takže sledujte bedlivě vysílání ROCK MAXU a v rámci akce „S ROCK MAXEM TO DÁŠ“ nebuďte hubeňour ani bečka! Pokud se chcete připojit a zkusit s ROCK MAXEM přibrat nebo zhubnout a získat za to i super dárek, neváhejte napište na: rockmax@rockmax.cz

1. téma – sladkosti:

Sladká chuť je skvělá a dělá tělu velmi dobře, má schopnost harmonizovat a stabilizovat.
Sladko dodává tělu energii a uvolňuje člověka zejména na emocionální úrovni. Pokud jsme v napětí nebo ve stresu, jsme unavení, nesoustředění a máme oslabenou slezinu, potřebujeme se dostat nějak do rovnováhy, míváme pak často chuť na sladké. CHUŤ NA SLADKÉ JE TÍM VĚTŠÍ, ČÍM OSLABENĚJŠÍ JE SLEZINA.

To je sice v pořádku, problém je ale v tom, co za sladké považujeme ! Málo si uvědomujeme, že sladká chuť je chutí vařených brambor, obilí, luštěnin a masových vývarů. Pod pojmem „sladká chuť“ se nám spíš vybaví pocukrovaná kobliha, čokoládová tyčinka nebo tři kostky cukru v čaji či kávě.
Konzumací rafinovaného / bílého/ cukru jsme tím uvězněni v začarovaném kruhu závislosti. Po požití stoupne sice hladina krevního cukru /glukózy/ a my se nakrátko cítíme celkem dobře, ale během pouhých 20 MINUT klesne hladina krevního cukru ještě hlouběji než předtím !
To vyvolá v těle jen další potřebu sladkého, kterou my mylně vyhodnotíme jako potřebu dalšího cukru. A tak to jde stále dokola…. Neustálé kolísání hladiny krevního cukru může zanedlouho způsobit cukrovku II.typu, nehledě na to, že cukr celkově oslabuje imunitu, tělo není schopno vyprodukovat dostatek energie, o nadváze ani nemluvě.

Jestli se chcete zbavit závislosti na sladkém, zahrňte do svého jídelníčku alespoň 2x denně OBILOVINY, čím přirozenější, tím lepší. V obilovinách je spousta cukru, ale rozdíl je v tom, že toto je cukr složený, s jehož štěpením bude mít tělo přeci jen práci, energii bude dávat postupně a zamezí kolísání hladiny krevního cukru.
Obiloviny můžeme skvěle kombinovat s luštěninami, zeleninou, vařeným masem, můžete z nich udělat lahodnou kaši, kterou ochutíte medem, oříšky, pšeničnými klíčky, sezamem či sušeným ovocem. Nezapomínejte tedy na pšenici, špaldu, žito, ječmen, oves, rýži natural, jáhly – proso, pohanku, kroupy – a seznamte s nimi co nejdříve i své potomky, aby se nemuseli později dostávat ze szejného začarovaného kruhu.

2. téma – ájurvédský přístup:

Jezte sattvicky! Sattva (čistota). Sattvické potraviny otevírají vědomí, přivádějí psychiku do stavu harmonie. Sattvické vlastnosti jsou: čerstvé, šťavnaté, lehké, olejnaté, výživné a sladké potraviny.

Jsou to: pšenice, rýže, ječmen, mléko, med, třtinový cukr, zelená zelenina, listová zelenina, ovoce, ořechy a semena.

Mezi tepelným zpracováním a snědením nesmí být doba delší než 8 hodin.

Radžas (neklid, aktivita). Radžasické potraviny vyvolávají stavy smyslnosti, motivace, ctižádosti, fantazie, hněvu, žárlivosti, mánie, egoizmu. Ve zdravě umírněné míře je potřebujeme, abychom v současné době přežili. Udržují energetický potenciál při výkonu. Dodávají a aktivují tepelnou a mentální energii.

Jsou to: koření, česnek, cibule, zázvor, rostlinné oleje, víno, pivo, čaj, káva, kola, nápoje s kyselinou citrónovou a uhličitou, jídla pečená na oleji, posolený chléb, ostré potraviny.

Tamas (otupělost, temnota). Tamasické potraviny posilují pesimizmus, nevědomost, lakotu, chtivost, lenost, pochyby, kriminální sklony, nedostatek lidského pochopení (toleranci, shovívavosti), pocity méněcennosti.

Jsou to: konzervy a zpracované potraviny, hluboko zmrazené potraviny, kořenová zelenina kromě sladké (kromě mrkve, pastináku, petržele), sušené mléko, obilí vyvolávající suchost (žito, jáhly, pohanka), arašídy, dojídané zbytky jídla, rozvařená jídla, silné alkoholické nápoje (destiláty), silné léky, maso, zrající sýry.

Ájurvéda dovoluje jíst čokoládu (nebo maso, cukr apod.)? Mentální poznatky nám někdy ztěžují život. Odříkáme si zážitek z lahůdek jen proto, že někdo zveřejnil informaci pro průměrného člověka o škodlivosti této lahůdky a neuvedl, kdo je průměrný člověk, pro koho toto omezení platí a za jakých podmínek. A další lidé dále kopírují tuto informaci bez ověření její opravdovosti.

Je to vždy individuální a vaše regulátory vám to řeknou přes vaše čisté chuťové buňky. Zkuste si i vy vzpomenout na své přirozené sklony a touhy. Teď je máte možná zastíněné mentálními, teoreticky naučenými poznatky. Vraťte se do dětství a vzpomeňte si.

3. téma – nejdůležitější zásady:

 • ráno a dopoledne sacharidy (uhlohydráty, cukry) a ovoce, odpoledne a večer spíše bílkoviny
 • jíst co nejčastěji v menších porcích (6 až 8 jídel)
 • pít co nejčastěji, nejlépe neperlivou vodu (zákaz pít džusy a limonády)
 • nejíst sladký na noc, solit co nejméně, jíst minimum živočišného tuku, nehladovět, nepřejídat se
 • sacharidy (oves, ovoce, brambory…..) : 1-2 hod před aktivitou (jako zdroj energie), do 1 hod po aktivitě
 • bílkoviny (vejce, jogurt, fazole, sýr….) : 2-3 hod před tréninkem, 2 hod po tréninku se sacharid. přílohou

4. téma – jídelníček

Ukázky některých jídelníčků, které jsme převzali z internetových webů o hubnutí:

I.
SNÍDANĚ – ovocné müsli s banánem, čaj
SVAČINA – banán
OBĚD – řecký salát – hlávkový salát, okurka, šalotka, celer, feta sýr, olivový olej
SVAČINA – bílý jogurt, banán
VEČEŘE - kapusta s vejci a kozím sýrem, špaldový chléb

II.
SNÍDANĚ
– celozrnný chléb, cottage sýr s bylinkami
SVAČINA – hroznové víno
OBĚD – salát z makrely, kapie, chléb špaldový
SVAČINA – špaldový koláč kakaový, banán
VEČEŘE – pečená ryby se zeleninou vařenou v páře

III.
Snídaně:
2 dl polotučného mléka, 1 dkg medu, 1 dkg flóry, 6 dkg celozrnného rohlíku, 5 ks jahod
Svačina:
6 větších ředkviček
Oběd: 5 dkg těstovin pene, 5 dkg tuňáka ve vlastní šťávě, 10 dkg rajčat, 5 dkg sýra cottage
Svačina:
10 dkg jablka, 10 dkg banánu
Večeře:
1 celozrnný rohlík, 5 dkg sýra typu camembert, 10 dkg rajčete, 10 dkg papriky, 1 dkg flóry
2. večeře:
10 dkg jablka

IV.
ráno – černý čaj s citrónem, chleba se šunkou, ředkvičky,
svačina – müsli oříšková, meloun,
oběd – kuřecí steak, brambory, šopský salát,
svačina – jogurt a cereálie,
večeře – salát z kuskusu, kuřecí maso, rajče, paprika, okurka.

5. téma – glykemický index:

Doporučované jsou potraviny s glykemickým indexem nižším než 55. Nedoporučované jsou naopak ty, které mají GI od 70 výš.

Nedoporučované potraviny

 • Brambory pečené v troubě 90
 • Hranolky smažené 90
 • Džem jahodový 87
 • Rýže předvařená 85
 • Croissant 75
 • Kola 70
 • Těstoviny 70

Tolerované potraviny

 • Chléb celozrnný 64
 • Špagety vařené 60
 • Rýže bílá 56
 • Vločky müsli 55
 • Rýže hnědá 54
 • Brambory vařené ve slupce 50
 • Mouka žitná 61

Doporučované potraviny

 • Mléko polotučné 29
 • Čočka zelená 22
 • Maso 10 – 20
 • Brokolice 10
 • Paprika 10
 • Rajčata 10
 • Saláty hlávkové 10
Těstoviny:
Celozrnné špagety 37
Těstoviny obyčejné 55
Rýže:
Natural 55
Bílá dlouhozrnná 56
Obyčejná bílá 87
Pečivo:
Žitný chléb 40
Celozrnný chléb 65
Bageta bílá 85

Další příklady: kukuřice má GI 70, popcorn 80, brambory vařené ve slupce mají GI 50, brambory vařené v páře 65, brambory vařené bez slupky 87, bramborová kaše 70, instantní kaše 85.

Co je to glykemický index:
Zjednodušeně řečeno udává, na jakou dobu dokáže potravina poskytnout energii. Tedy jakou dobu po její konzumaci se v těle udrží dostatečně vysoká koncentrace cukru potřebná k tomu, aby člověk nepociťoval hlad. Čím nižší číslo, tím delší pocit sytosti.

6. téma – harmonické stravování:

z pohledu tradiční čínské medicíny

Správně se stravovat je opravdu umění. Není v tom však zase až tak moc složitého, jde jen o to uvědomit si, co našemu tělu prospívá a co mu škodí a změnit tak svoje zakořeněné návyky. To bývá nejtěžší, neboť člověk je od přírody pohodlný a hledá vždy tisíce důvodů k tomu, aby si ospravedlnil svoje prohřešky. Platí zásada, že dobré jídlo (vhodné pro náš organismus) je takové, po kterém se cítíme lépe než před ním! Již z tohoto vyplývá, že pokud je člověk po jídle unaven, ospalý, nafouknutý a s pocitem tíhy v břiše, tak toto jídlo nebylo pro něho to pravé ořechové či že jeho zažívací trakt není v pořádku. Za trávení totiž odpovídá (dle čínské medicíny) hlavně dráha žaludku a sleziny. Dráha sleziny je vůbec nejdůležitější v produkci životodárné energie QI a krve, které pak rozesílá do všech ostatních orgánů a okrsků našeho těla a zároveň přebytky této potravní esence ukládá do rezervy na horší časy a to do dráhy ledvin. Naopak, v případě oslabené dráhy sleziny (kupř. v důsledku nevhodné stravy) jsou na pomoc trávení povoláni rezervy z dráhy ledvin a celkový energetický potenciál organismu tak postupně klesá a úměrně tomu i kvalita života.

Jídla, která nejvíce zatěžují dráhu sleziny – přinášejí nadměrné vlhko, chlad a horko do organismu:

veškerá jídla z bílého cukru a z bílé mouky – sladkosti, cukrovinky, čokolády, bílý chléba bílé pečivo, vaječné těstoviny…

veškeré výrobky z kravského mléka – mléko, šlehačka, sýry, jogurty, tvaroh, podmáslí, máslo…

veškerá pečená, smažená, grilovaná a fritovaná jídla - masa, sýry, hranolky, steaky…

veškerá syrová zelenina a ovoce

veškeré chladné a sladké nápoje, zmrzlina

Neznamená to však naprostý zákaz jídel z této skupiny, pouze jejich omezení v rozumné míře tak, aby se člověk cítil spokojený a tedy i zdraví.

Jídla, která posilují dráhu sleziny – neboť vyživují energii a krev a vylučují nadměrné vlhko, horko a chlad z organismu:


• veškeré obiloviny –
jáhly, pohanka, celozrnná rýže, pšenice, oves, kroupy…
• veškeré luštěniny –
čočka, hrách, fazole, sója…
• koření – skořice, zázvor, koriandr, lékořice
• veškerá vařená, dušená a napařovaná jídla – maso –
hlavně bílé, ryby, drůbež
• zelenina –
hlavně mrkev a dýně, nejlépe oranžová Hokaido
• polévky z drůbeže –
obzvláště ze slepice, perličky, krůty…
• tykvová zelenina –
cuketa,dýně…
• veškerá jídla neutrální, nevýrazné chuti


Ideální jídelníček by měl (dle zásad čínské medicíny) vypadat následovně:

Ráno: je nejdůležitějším pro dráhu sleziny a tedy i pro jídlo. VŽDY by měl člověk snídat a to pokud možno ve stejnou hodinu, ne ve spěchu a měl by si udělat na jídlo čas. Po ránu se doporučuje vždy teplé jídlo, nejvhodnější je jahelná kaše (nebo vařené obilné vločky či polenta) se skořicí a dušeným ovocem (nebo rozinkami či kompotem), event. se zeleninou, čerstvými bylinkami a houbami, uvařená ve vodě a předtím 3x spařená vodou (200g jáhel), která dokonale zasytí, je dietní a navíc perfektně posílí slezinu a vysuší nahromaděné vlhko v organismu.
Během několika dní se vytrácí nutkavá chuť na sladké a po několika týdnech zmizí i nadváha! K zapití je vhodná meltová káva či žitovka. Pro milovníky masa je možno posnídat i polévku z drůbeže, doplněnou zeleninou nebo jáhly.

Poledne:
po syté snídani až tak velký hlad v poledne již není a proto je možno zvolit kupř. jen lehký zeleninový sendvič či zeleninové rizoto z celozrnné rýže či dušené maso se zeleninou a mrkví

Večer:
pokud možno opět v pravidelnou dobu (nejlépe kolem 18.00 hod.) se doporučují kupř. celozrnné bezvaječné nudle se zeleninou a houbami či tofu. Kolem 20.00 hod je možno si dopřát trochu přirozeně sladkého na dobrou klidnou noc jako jsou kupř. sušené nesířené rozinky, meruňky, fíky, kokosové plátky apod.
Po celý den je vhodné popíjet slabý zelený čaj, který vylučuje škodlivé zplodiny z organismu, čímž snižuje překyselení organismu. Toto překyselení je produktem špatného trávení či nekvalitní stravy (jednostranné, zatěžující, nadměrné – sladkosti, bílé pečivo, mléčné výrobky, uzeniny, konzervy, grilovaná, smažená a pečená masa apod.).

7. téma – jídlo podle webu ordinace.cz:

Vyberte si každý den z nabízeného seznamu jídlo z nabídky snídaně, svačin, oběda a večeře. Ať budete kombinovat jakkoli, váš denní příjem energie bude v rozmezí doporučeného denního příjmu a nepřekročí hodnotu 5 500 kJ. Porce pečiva je 50 – 60 gramů. Jídelníček sestavili odborníci z Institutu kompliment.

Snídaně – energetická hodnota 900 – 1100 kJ

 1. Grahamový chléb s lučinou a rajčaty.
 2. Žitný chléb s drůbeží šunkou a paprikou.
 3. Celozrnný chléb s tvarůžky, ředkvičky.
 4. Sýr cottage s okurkou, koprem a tmavým chlebem.
 5. Korn-bagetka s tvarovou pomazánkou s pažitkou.
 6. Celozrnný rožek s rostlinným máslem a avokádem.
 7. Vajíčko naměkko s celozrnnou žemlí a paprikou.

Dopolední svačina – energetická hodnota 300 – 500 kJ

 1. Drůbeží šunka s okurkou a ředkvičkou.
 2. Tvaroh s jablkem.
 3. Bílý jogurt s jahodami.
 4. Jeden kus ovoce (jablko / pomeranč / grep / nektarinka / broskev) .
 5. 50 gramů tvrdého sýra do 30 % t.v.s.
 6. Acidofilní mléko.
 7. Sýr cottage s ředkvičkami.

Oběd – energetická hodnota 1500 – 1800 kJ

 1. Dušené kuřecí maso s houbami a dušeným čínským zelím.
 2. Masový vývar s kořenovou zeleninou, vařené kuřecí maso s dušenou zeleninou.
 3. Špagety s dušenými žampióny a cuketou.
 4. Zeleninová krémová polévka, grilovaná vepřová panenka s neloupanou rýží.
 5. Krůtí medailonky s dušenými fazolovými lusky, bazalkou a česnekem.
 6. Květákovo-brokolicová polévka, rybí rolky s čerstvým zeleninovým salátem.
 7. Bramborová polévka s celerem, dušené telecí maso s kedlubnem.

Odpolední svačina – energetická hodnota 700 – 1000 kJ

 1. Ananas s mrkví.
 2. Kuřecí debrecínka se žlutou paprikou.
 3. Chléb s vajíčkovou pomazánkou.
 4. Celozrnné pečivo s ricottou.
 5. Tmavý chléb s tuňákem a mladou cibulkou.
 6. Zavináč s vícezrnným chlebem.
 7. Šopský salát s přírodním sýrem.

Večeře – energetická hodnota 900 – 1100 kJ

 1. Zeleninový salát s mozarellou.
 2. Fazolové lečo s vejcem.
 3. Zapékaný ovčí sýr s rajčaty a bazalkou.
 4. Krabí salát s bílým jogurtem, pórkem a čerstvou zeleninou.
 5. Rucolový salát se sušenými rajčaty a vařeným hovězím masem.
 6. Omeleta se špenátem, rajčaty a strouhaným sýrem.
 7. Salát z červeného zelí s vejcem, mrkví, pórkem a pochoutkovou smetanou.

Centrum je určeno pro děti, dospívající, dospělé i seniory.
Věnujeme se výživě, zdravému pohybu, spolupracujeme s fyzioterapeuty a lékaři.

Zdravá úprava váhy pro děti i dospělé:

– pro klienty s nadváhou, obezitou a naopak i s nízkou váhou

Nabízíme možnost individuálního i skupinového přístupu ke klientovi.
V rámci individuálního přístupu sestavíme individuální cvičební plán i jídelníček.

Pro hubnutí i udržování váhy je nutná pohybová aktivita – pořádáme pohybové kurzy:

Kurzy pro dospělé: pilates, aerobic, zumba, salsa s posilováním, bodyform, kondiční cvičení pro ženy, cvičení s vážením, rehabilitační cvičení na balónech, thai-či, stepový tanec, cvičení ve vodě – aqua aerobic
Kurzy pro děti: sebeobrana, stepový tanec, aerobic a zumba
Zdravotní cvičení
pro děti, dospělé i seniory

Cvičení SM systém – odstraňuje bolesti zad, přetížení velkých kloubů, podporuje správné držení těla, díky posílení svalového zřetězení tvaruje pas a podporuje hubnutí

Trénink pánevního dna při inkontinenci

Zdravotní obuv Hanák

Měření složení těla přístrojem bodystat

Kurzy hubnutí individuální i skupinové: jejich součástí je výživové poradenství, cvičení i psychická podpora

Nejúčinnější hubnutí je opravdu dlouhodobý a komplexní proces – chceme-li dosáhnout dlouhodobějšího efektu, rozhodně tento proces žádnou rychlou dietou neošálíme!!!

Rádi Vás tímto procesem provedeme, těšíme se na setkání.

Kontakt: www.hubnutizlin.cz, tel.: 723 051 761

renatamicova@hubnutizlin.cz

Přibrat to je dřina

Nemyslete si, že jen zhubnout je těžké, taky přibrat a potvrdí vám to hodně střízlíků. Cpete se až praskáte, ale kila na váze nenaskakují. Máme pro vás pár chytrých tipů, jak na to:

 • tak jako u hubnutí platí – jíst pravidelně a jídla nevynechávat
 • dávejte si porce o něco větší než jste zvyklí
 • důležitý je pohyb
 • příjem sacharidů by měl být vyšší než příjem bílkovin
 • zvýšit příjem tuků (chyba by byla ovšem jíst tučná jídla, jako je třeba smažené) – spíše ořechy, olejnaté ryby, atd.
 • hodně pomáhají také cereálie, sladké druhy ovoce, koktejly a džusy
 • pozor ovšem na kalorické bomby, které nejsou příliš zdravé (cukry, alkohol, atd.)

Snad vám s našimi radami půjde „tloustnutí“ lépe.

Zajímavé recepty od našich posluchačů

CUKETA Á LA ŘÍZEK (vyloženě letní rychlovka) potřebujeme
- cuketu
- plátkový sýr
- krájený salám typu herkules (nebo jakýkoli jiný, spíš ale s výraznější chutí)
- 2-3 vejce
- strouhanku
- hladkou mouku
- sůl, pepř

Cuketu oloupeme a nakrájíme na tenká kolečka (cca půl cm). Jednotlivá kolečka z jedné strany osolíme a opepříme. Na osolené a opepřené kolečko položíme kolečko salámu, kousek sýra a přiklopíme druhým kolečkem cukety. Celé obalíme klasicky v trojobalu (mouka, vajíčko, strouhanka). Usmažíme na pánvi na oleji a podáváme s vařeným bramborem a čerstvým okurkovým nebo rajčatovým salátem.

Martin z UH se podělil o svůj oblíbený recept

Štrůdl s kysaným zelím, nivou a šunkou – na jednu nohu štrůdlu z listového těsta dáme kysané zelí, 150g šunky a nastrouhanou nivu. Spešl tip: Štrůdl má šmrnc, když se přimazává avokádovou pomazánkou. Ta se dělá ze 4 avokád, která se rozmačkají, přidá se česnek podle chuti dosolíme, dopepříme můžeme přidat i nějaké koření.

Áda radí

Tak teď v létě jím nejraději maso na grilu. Vede kuřecí, ať už to jsou stehna, prsa nebo steaky. Stačí maso před grilováním na pár hodin naložit do oleje a koření dle chuti a při grilování se nemusíte bát ani „trávy“, jako je rozmarýn nebo bazalka, tím nic nezkazíte. A super je taky grilovaná zelenina jako příloha. Cuketu teď koupíte za pár kaček, stačí ji pak umýt, nakrájet na centimetrová kolečka, potřít olejem a posypat kořením a dát na gril. Mňam!!

Mastné huby zdraví Áda a přeje krásné a chutné léto :)

Loni jste mohli za recept na motoguláš vyhrát super skútr! Přečtěte si vítězný gulášek:

Motorkářův sen (se zajíčkem)

KŘACH, BUCH, BUM! Zastavuju. Dobrý – motorka v pořádku, já taky O.K., ale zajíc K.O. Pěkný ušák to byl, tak akorát na pečínku. Nebo na gulášek? Super nápad. V brašně mám skoro všechno, co potřebuju, a tenhle palouk je na přenocování fakt dobrej. Rozdělám oheň. Stáhnu zajíce (kdyby nebyl, postačí i králík), vykuchám, odblaním a odkostím ho. Využiju hlavně zadní běhy a hřbet. V kotlíku zpěním na troše slaniny cibuli (hodně cibule). Pak na ní oprančím kousky masa, zapráším paprikou (sladkou či pálivou – podle gusta), trochou majoránky a kmínu, přidám pár kousků mrkve, česnek, bobkový list, tymián, pepř, nové koření, sůl a jedno rajče. Podleju pivem a vodou a v zakrytém kotlíku nechám podusit. Mám čas se trochu porozhlídnout kolem. Je tu fakt hezky a pod dubem hned čtyři praváky – budou se hodit. Stejně tak brusinky za mýtinou. Kotlík začíná vonět, ještě přileju trochu piva a přihodím hříbky a kousek uzeného. Pak hrstka brusinek a nadrobit chleba, aby gulášek zhoustl. Ale, ale – vůně přilákala mladou dlouhovlásku, která prý kempuje hned za potokem v lese… Zelené oči se jí mlsně lesknou. Přinesla k ohništi dvě misky a já frajerským gestem přidávám do vařícího guláše to nejdůležitější – pár kapek bourbonu. A je hotovo. Stmívá se, oheň praská a my máme před sebou samé dobré věci. Nabírám první lžíci a sedám si vedle zelenoočky. Rock me baby, rock me all night long…….KŘACH, BUCH, BUM – co se to sakra zase děje? Ležím doma vedle postele. Je ráno, ale já si z toho snu pamatuju všecko. Takže balím přísady do brašny, našlápnu mašinu a nahoře v lesích políčím na zajíčky. Tohle nemá chybu – už se mi sbíhají sliny.

08.01.2010 | patří do: ROCK MAX

Comments Closed